همانطور که در مقاله دوربین های مداربسته عنوان شد یکی از تکنولوژی های HD نوظهور در دوربینهای مداربسته تکنولوژی AHD میباشد که تحولی در نوع کیفیت دوربین های مداربسته با بستر آنالوگ (کابل کواکسیال ، دی وی آر ) ایجاد نمود که قادر به نمایش و ضبط تصاویر با کیفیت HD & FULL HD می باشد.

در واقع AHD تکنولوژی بهبود یافته HDSDI میب اشد که فاصله دوربین تا DVR از 100 متر به 500 متر افزایش یافته است

به طور کلی دوربین مداربسته AHD از یک پردازنده تصویر NEXT CHIP که بسته به رزولوشن و آپشن های آن نوع چیپ آن متفاوت میباشد و یک سنسور تصویر که معمولا در ایران محصولات شرکتهای OPTINA , SONY, OMNIVISION میباشد در کل PCB دوربین را تشکیل میدهد که پردازنده تصویر NEXTCHIP با عنوان NVPTX شناخته میشود وظیفه دریافت سیگنال از سنسور تصویر و کدینگ آن به سمت دی وی آر را بر عهده دارد و در مقابل نیز چیپ NEXTCHIPاستفاده شده در دی وی آر AHD که با عنوان NVPRX شناخته میشود وظیفه کدگشایی این اطلاعات را دارد که در جدول ذیل به آن اشاره میکنیم.

 

 

جدول کدینگ AHD Coding

NVP TX

میزان کیفیت تصویر

NVP 2441 H

2مگاپیکسل

NVP 2440 H

2مگاپیکسل

NVP 2431 H

1.3 مگاپیکسل

NVP 2430 H

1.3 مگاپیکسل

NVP 2433 H

1مگاپیکسل

NVP 2475 H

3مگاپیکسل

NVP 2470 H

3مگاپیکسل

 

 

جدول چیپست های دکدینگ AHD Decoding

میزان پشتیبانی رزولوشن

NVP RX

3مگاپیکسل

NVP 6134

2کانال 3مگاپیکسل

NVP 6134 C

2مگاپیکسل

NVP 6124

 

اکنون نیز در ایران تکنولوژی AHD توانسه است به دلایل فراگیر بودن و ارزان بودن نسبت به تکنولوژی های HDTVI , HDCVI نویز پذیری کم و بالا بودن دوربین تا دی وی آر سهم زیادی از بازار دوربین مداربسته را کسب نماید.

آیا دوربین های آنالوگ را میتوان به DVR های AHD وصل کرد؟

یکی از مزیتهای دوربینهای AHD این میباشدکه دیگر نیازی نمیباشد دوربین های مداربسته آنالوگ قدیمی را بطور کلی جمع کرد. البته در بعضی دی وی آر های AHD تعداد دوربینهای آنالوگی که میتواند ساپورت کند محدودیت دارد که در هنگام خرید باید به این نکته توجه کرد در مورد دوربین های IP نیز باز به این صورت میباشد که تعداد و رزولوشنی که میتواند پشتیبانی کند متفاوت است و در موردتکنولوژی های HD دیگر باید به این نکته اشاره کرد که هر تکنولوژی دوربین و DVR خاص خود را دارد مگر اینکه دوربین ما از چند نوع تکنولوژی پشتیبانی کند.