ایمیل : info@imendoorbin.com
تلفن : 02166959640 - 09127172647

دسته بندی

دوربین مداربسته و تکنولوژی

دوربین مداربسته

با توجه به پیشرفت های چشم گیر جامعه در زمینه های مختلف، نیاز به سیستم های امنیتی تصویری هم نسبت به زمان های قبل بیشتر به چشم می خورد. 

کاربردی ترین و پر استفاده ترین وسیله در زمینه دوربین مدار بسته (CCTV) مخفف کلمه (Close Circuit TeleVision) می باشد.

دوربین مدار بسته نخستین بار توسط کشور آلمان و شرکت زیمنس جهت مشاهده پرتاب موشک های V2  ساخته شد. طراحی و اجرای این پروژه بر عهده یک مهندس آلمانی به نام والتر بروچ بود.

پس از گذشت مدتی استفاده از دوربین های مدار بسته در سایر ایستگاه های فضایی رواج یافت تا جایی که این دوربین ها را به موشک وصل کرده و از طریق آن تصاویر و صدا ها را از موشک به زمین ارسال میشد.

طولی نکشید که برای اولین بار در اماکن عمومی آمریکا از دوربین مدار بسته استفاده شد و هدف از این کار، کم کردن میزان جرائم بود. کشور آمریکا در سال 1973 میلادی برای اولین بار در میدان تایمز نیویورک از دوربین مدار بسته استفاده کرد. در سال 1980 استفاده از این دوربین ها به صورت گسترده در سطح شهر های آمریکا برای نظارت پلیس بر رانندگان رواج یافت تا راهی ارزان تر و دقیق تر در نظارت به کار گرفته شود.

بعد از به کار گیری سیستم دوربین مدار بسته توسط پلیس در اماکن عمومی، استفاده از این سیستم در مشاغلی که احتمال سرقت در آن زیاد بود رواج یافت. 

پس از پیشرفت تکنولوژی، دستگاه ضبط تصاویر دوربین مدار بسته با قابلیت تشخیص حرکت و ضبط تصاویر وارد بازار شد، که این امر موجب می شد که حافظه دستگاه های ضبط بیهوده پر نشوند و فضای بیشتری برای ذخیره سازی به وجود آید. در سال 1990 وقتی که سال از نیمه گذشت، استفاده از دوربین توسط پلیس در اماکن عمومی مثل مدرسه سطح شهر و پروژه های ساختمانی به صورت گسترده ای رواج یافت. در فاصله بین 1990 تا 2000 میلادی استفاده از سیستم های امنیتی و تصویری ( دوربین مدار بسته ) در کشور های دیگر نیز رواج یافت.

با اختراع سیستم مالتی پلکس، قابلیت ضبط و پخش تصاویر به صورت ترکیبی و نمایش روی یک مانیتور، فراهم شد که این ویژگی یک مزیت بزرگ بر روی سیستم های امنیتی و تصویری ( دوربین مداربسته ) بود.

سپس در مرحله های بعد دوربین ها با ضبط دیجیتال و بعد دوربین های تحت شبکه (IP) وارد بازار شد. 

حال برای کسانی که قصد خرید دوربین مدار بسته را دارند، با توجه به تنوع بالا محصولات در بازار امروز سوال هایی به وجود می آید که باعث می شود خریدار نتواند دوربین با مشخصات مورد نیاز خود را خریداری نماید.

1- چه نوع دوربین مدار بسته ای خریداری کنم؟

2- چه برندی خریداری نمایم؟

3- مشخصات فنی و فیزیکی دوربین مورد نظرم چی باید باشه؟

و سوال های دیگر که با دانستن جواب این سوال ها به راحتی می توانیت مناسب ترین دوربین را انتخاب کنید. در ‌ادامه به معرفی انواع دوربین و توضیح قابلیت های دوربین های مدار بسته می پردازیم.

دوربین مدار بسته به طور کلی به دو تکنولوژی آنالوگ و ( IP ) دسته بندی می شود. این دو تکنولوژی نسبت به یک دیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه برخی از این تفاوت ها را ذکر خوهیم کرد.

دوربین های آنالوگ قیمت پایین تری نسبت به IP  دارند. ارسال اطلاعات در دوربین های مدار بسته آنالوگ به صورت سیگنال بوده و کیفیت پایین تری نسبت به دوربین های مدار بسته IP دارند علت این موضوع این است که دوربین مدار بسته IP اطلاعات را به صورت 0 و1 دیجیتالی ارسال می کنند و امکان نویز پزیری را به حداقل می رسانند.

دوربین های مداربسته از نظر روش اتصال به دستگاه ضبط و نمایش تصاویر به دو صورت می باشد که دوربین مدار بسته آنالوگ از طریق کابل کواکسیال و دوربین مدار بسته IP از طریق کابل شبکه به دستگاه های ضبط خود متصل میشوند.

برای ضبط تصاویر در سیستم های امنیتی تصویری (دوربین مداربسته)، بسته به نوع دوربین (IP – ANALOG) از دستگاه ضبط مخصوص آن تکنولوژی استفاده می شود.

برای ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ از دستگاه DVR و برای دوربین های IP از دستگاه NVR استفاده می شود.

یکی دیگر از مزیت های دوربین IP نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ در سیستم برق رسانی می باشد. دوربین های IP برق خود را از طریق کابل LAN  متصل به خود تامین میکند و نیاز به سیم کشی جدا برای تامین برق ندارد.

دوربین های مدار بسته با توجه به ویژگی های محل نصب در گروه های زیر دسته بندی می شود:

1- دوربین دام (DOM)

2- دوربین بولت (BULLET) 

3- دوربین صنعتی (BOX)

4- دوربین PTZ

5- دوربین SPEED DOM

6- دوربین MINIATORY

7- دوربین CUBE

در ادامه به توضیح مختصر این دوربین ها میپردازیم:

1- دوربین دام: کلمه (DOM) از لحاظ لغوی به معنای گنبد می باشد. محل نصب این دوربین ها سقف محیط می باشد. دوربین مدار بسته دام به گونه ای طراحی شده که به سقف نصب شود به شکل ها گوناگون در بازار ایران وجود دارد. دوربین های دام بر خلاف دوربین های صنعتی یک لنز ثابت دارند. این دوربین ها میتوان

د 360 درجه افقی و 90 درجه عمودی تغییر حالت دهد و در مکان دلخواه فیکس و ثابت شود. 

2- دوربین بولت: این دوربین ها علاوه بر قابلیت نصب بر سقف روی دیوار هم قابلیت نصب دارد اما تکنولوژی ساخت این دوربین به گونه ای است که از این محصول بیشتر برای نصب در محیط های خارجی ( دیوار) می باشد. به دلیل قرار گیری این دوربین ها در محیط های خارجی دارای یک (SUN SHIELD) یا سایه بان است که از تابش نور آفتاب به دوربین و پایین آوردن کیفیت تصویر جلو گیری میکند.

3- دوربین صنعتی(BOX): نام دیگر این دستگاه دوربین جعبه ای می باشد و بر خلاف نامش در ایران هدف استفاده از این دوربین ها برای مصارف صنعتی نمی باشد. در مواردی از این دوربین ها استفاده می شود که کاربر نیاز به تصویر با فوکوس و کیفیت بالا داشته باشد. لنز دوربین های صنعتی به صورت جداگانه در بازار موجود می باشد. خریدار با توجه به نیاز خود لنز را خریداره کرده و به  دوربین وصل می کند. این دوربین ها را میتوان با قاب یا بدون قاب استفاده نمود.

4-دوربین PTZ: از خانواده دوربین های چرخشی می باشد. به وسیله این دوربین ها میتوان به جای استفاده از چند دوربین برای ضبط از یک دوربین استفاده کرد. به گونه ای که به وسیله یک موتور لنز دوربین را میتوان چرخاند و محل مورد نظر را مشاهده کرد. چرخش لنز به وسیله یک صفحه کنترل توسط کاربر انجام می شود. از دیگر قابلیت های دوربین ptz بزرگنمایی (زوم) می باشد. که کاربر میتواند در هر مکان که نیاز داشت تصویر را زوم کند.

5- دوربین SPEED DOM: با پیشرفت تکنولوژی در زمینه دوبین های چرخشی دوربین های با نام SPEED DOM  وارد بازار شد. لنز دوربین های چرخشی در دو جهت افقی و عمودی حرکت می کند. شکل ظاهری  دوربین اسپید دارم به گونه ای است که می توان این دوربین ها را دام متحرک نامید. دوربین های چرخشی دارای دو نوع زوم اپتیکال و دیجیتال می باشند.

6- دوربین MINIATORY: همانطور که از نام این دوربین ها پیداست سایز دوربین کوچک می باشد و در مکان هایی از این دوربین ها استفاده می شود که نیاز به قرار گرفتن دوربین در معرض دید نباشد.

7- دوربین CUBE: دوربین مدار بسته CUBE یا مکعبی به تازگی وارد بازار شده اند. این دوربین ها جزء دسته بندی دوربین های IP  می باشد. این دوربین ها اکثرا فاقد دید در شب می باشد و برای محیط های داخلی می باشد. یکی دیگر از قابلیت های این دوربین ساپورت کردن SD CART می باشد بدین صورت که تصاویر داخل کارت مموری که داخل دوربین قرار می دهیم ضبط می شود. فضای ذخیره سازی کارت حافظه بستگی به دوربین دارد.

حال پس از شناسایی مدل دوربین مورد نیاز خود سراغ مشخصات فنی دوربین می رویم.

1- لنز: لنز دوربین مدار بسته به صورت زیر دسته بندی می شود:

-لنز ثابت( فیکس)

-لنز متغیر:1- وری فوکال Varifocal)-2)- موتورایز(Motorized)

لنز های وری فوکال به صورت دستی تنظیم و فوکوس می شوند اما لنز های موتورایز به صورت نرم افزاری و از راه دور  تنظیم و فوکوس می شوند.

2-تکنولوژی دید درشب یا IR: واژه IR مخففی از (infrared) می باشد. این کلمه به معنی طیفه نوری مادون قرمز است. با استفاده از این برد میتوان در طول شب هم تصاویر را با کیفیت ضبط کرد. نحوه کار کردن این بخش در دوربین به گونه ای است که امواج مادون قرمز که جزء امواج مرئی و قابل رویت برای انسان نیستند اما دوربین میتواند با استفاده از سنسور های خود این نور را شناسایی کند و بتواند در شب یک تصویر با کیفیت اما سیاه و سفید را ضبط کند.

تکنولوژی ساخت IR  ها متفاوت می باشند. امروزه این برد ها به سه دسته:

1- تکنولوژی ARREY  (حبابی)

2- تکنولوژیLED

3- تکنولوژیEXIR

دسته بندی می شوند. 

- با توجه به مزیت ها و سادگی های این تکنولوژی نقط ضعفی هم دارد:

-عدم نمایش واضح در صورت نزدیک شدن به دوربین در شب:

به علت این که شخص به دوبین نزدیک شده و در فاصله نزدیک قدرت نور های ارسال شده از IR  بیشتر است امکان دارد صورت شخص را واضح نشان ندهد و صورت شخص روشن به نظر برسد و قابل شناسایی نباشد. برای حل این مشکل از SMART IR در دوربین های مدار بسته استفاده کردند. این بخش با جبران نقاط ضعف موجود در  IR از اشباع شدن تصویر جلو گیری میکند.

- منعکس شدن امواج مادون قرمز از روی سطوح:

اموج مادون قرمز انعکاس خوبی از یک سری سطوح مانند شیشه و فلز را ندارد. به همین علت اگر در مسیر دوربین شیشه وجود داشته باشد آن طرف شیشه به خوبی نمایش داده نمی شود و یا پلاک ماشین در تصویر قابل رویت نمی باشد.

- پایین بودن مسافت:

امواج مادون قرمز از میزان برد پایینی نسبت به امواج مرئی برخوردار هستند و نمیتوانند اشیا را تا فواصل دور در شب نمایش دهند.

نکته: میزان مسافتی که دوربین میتواند در تاریکی مطلق تصویر برداری کند در کاتالوگ دوربینی که قصد خرید آن را دارید ذکر شده است.

شرکت پارس ارتباط افزار


شرکت پارس ارتباط افزار، فعالیت خود را از سال 1384 در حوزه شبکه آغاز نمود. شرکت پارس ارتباط افزار  پس از یک دهه کسب تجربه در زمینه  تجهیزات شبکه در سال 1394 همکاری خود را با شرکت هایک ویژن به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت هایک ویژن در ایران آغاز کرد.
شرکت پارس ارتباط افزار علاوه بر شناسایی نیاز های روز بازار تجهیزات نظارتی ، تصویری از جمله دوربین های مدار بسته (CCTV) و بر طرف کردن آنها ، در جهت ارائه خدمات به مشتری و ضمانت محصولات خود اقدام به ارائه  گارانتی و خدمات پس از فروش این محصولات و هم چنین تجهیزات ضبط و ذخیره سازی و پخش تصاویر مانند NVR و DVR  را نموده است.
تمامی محصولات که از سایت www.imendoorbin.com  و یا از کانال تلگرام این شرکت ، توزیع شده باشند دارای شماره سریال ، هولوگرام و 24 ماه گارانتی پارس ارتباط میباشند.
تنها، محصولاتی که دارای هولوگرام و شماره سریال هستند مشمول گارانتی پارس ارتباط خواهند بود. بدیهی است که در غیر این صورت اجناس از گارانتی خارج میشوند.
شرکت پارس ارتباط  در راستای ارائه هر چه بهتر خدمات به مشتریان خود ، در صورت مرجوع شدن کالای معیوب از طرف مشتری ، چنان چه کالا شرایط بهره مندی از گارانتی را داشته باشد اما مدت زمان شناسایی و رفع مشکل بیش از 48 ساعت به طول بی انجامد ، شرکت پارس ارتباط افزار کالای معیوب را با یک کالای جدید تعویض مینماید.
هنگام تعویض اجناس مرجوعی به شرکت پارس ارتباط افزار چنان چه محصولی مطابق با مدل کالای معیوب موجود نباشد کالایی با کارکرد های مشابه با محصول مرجوعی به مشتری داده می شود و ما به التفاوت قیمت این دو کالا را مشتری بایستی پرداخت نماید.
# موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایید زیرا وقوع هر یک از موارد زیر باعث ابطال گارانتی کالا می شود و شرکت پارس ارتباط هیچ گونه خدماتی به این دستگاه ها ارائه نمی دهد.


•    از بین رفتن یا محو شدن شماره سریال و هولوگرام دستگاه مربوطه
•    مشکلات به وجود آمده ناشی از استفاده ی نادرست از دستگاه و تجهیزات در هنگام  نصب و  یا نگه داری
•    هر گونه آسیب فیزیکی به علل مختلفی از جمله آتش سوزی , نوسانات برق و قرار گرفتن دستگاه در معرض آب
•    مشکلات به وجود آمده در اثر قطع شدن کابل های متصل به دستگاه
•    مراجعه به افراد و یا مراکز غیر مجاز برای تعمیر یا تعویض کالا


شایان به ذکر است خدمات گارانتی شرکت پارس ارتباط افزار صرفا برای مشکلات سخت افزاری (HARDWARE) می باشد.

دوربین مداربسته مخفی

با توجه به تجربه بسیاری از دوستان نصاب و فروشنده دوربین مداربسته در بعضی پروژه ها  مشتریان  اصرار دارند که دوربینشان بصورت مخفی نصب گردد. آنها بر این باور میباشند که دوربین مداربسته مخفی امنیت بیشتری را برای آنها حاصل میکند ولی در مقابل باید به این نکته اشاره کرد که همیشه پیشگیری از وقوع جرم بهترین موضوع میباشد. چرا که با نصب دوربین مداربسته بصورت آشکار و همچنین نصب برچسب های مخصوص دوربین مداربسته به سارقین و یا مزاحمان اعلام هشدار مینماییم . اگر هم اصرار به نصب دوربین مداربسته مخفی داریم بهتر است بصورت تلفیقی باشد یعنی دوربین مداربسته را بصورت آشکار و مخفی نصب کنبم.

آیا دوربین مداربسته مخفی جرم است؟

تصویر برداری از شخص و یا نصب دوربین مداربسته در هر مکانی اگر بصورت مخفی انجام شود جرم میباشد . نصب دوربین حتما بایستی حداقل با نصب برچسب بر روی دیوارهای آن محیط اعلام گردد.

آیا میتوان در آسانسور دوربین مداربسته مخفی نصب کرد؟

نصب دوربین مداربسته مخفی در آسانسور از موازد مربوط به اداره امور مربوط به قسمتهای مشترک آپارتمان است و طبق ماده 6 قانون تملک آپارتمانها با تصویب اکثریت مالکین ساختمان امکانپذیر است. باید توجه کرد که دوربینها باید در قسمت مشاعات نصب گردد البته لازم بذکر است نصب دوربین مداربسته در آسانسور با شرایط بالا باید به منظور دلیل موجهی بعنوان مثال ممانعت از سرقت نصب گردد و برای همین امر نیز استفاده شود

انواع دوربین مداربسته مخفی

1- خودکار دوربین دار 2 - ساعت دوربین دار 3- ساعت رومیزی دوربین دار 4- عینک دوربین دار و.....این ها از جمله دوربین های مداربسته مخفی میباشند که فروش و استفاده از آن ها جرم محسوب میباشندو در صورت شناسایی پیگیری و قوانین سخت گیرانه ای برای این موضوع اتخاذ میگردد.

لیست قیمت دوربین مداربسته

شرکت ایمن دوربین در راستای خدمت رسانی به همکاران و مشتریان عزیز جهت سهولت دسترسی به محصولات مورد نظر آماده ارائه لیست قیمت دوربین مداربسته از جمله: ، لیست قیمت داهوا، لیست قیمت ahd ، لیست قیمت دوربین مداربسته رستر و لیست قیمت دوربین مداربسته پروکسی و برخی محصولات دیگر میباشد.

شما میتوانید برای آگاهی از لیست قیمت محصولات دوربین مداربسته و همچنین دسترسی به محصولات مورد نظر از یکی از روشهای زیر استفاده کنید.

شما میتویند وارد سایت شرکت ایمن دوربین شده و از طریق منوی دانلود لیست قیمت و پر کردن مشخصات درج شده در آن درخواست خود را اعلام بفرمایید تا در کمترین زمان ممکن لیست قیمت دوربین مداربسته یا خود محصول درخواستی برای شما ارسال گردد. و یا اینکه شما میتوانید با شماره تلفن 09127172647 جهت دسترسی به لیست قیمت دوربین مداربسه تماس بگیرید.

برای سهولت در پیدا کردن محصولات برند مورد نظرتان ما محصولات هر برند را به ترتیب برای شما اعلام مینماییم.

  • محصولات هایک ویژن دارای دو دسته دوربین های و dvr های توربو hd و دسته دیگر nvr و دوربین های مداربسته تحت شبکه هایک ویژن میباشد. و لیست قیسمت محصولات هایک ویژن در سایت موجود میباشد.
  • محصولات داهوا دارای دو دسته dvr و دوربین مداربسته hdcvi و همچنین nvr و دوربین مداربسته ip داهوا میباشد. لیست قیمت محصولات شرکت داهوا در سایت موجود میباشد.
  • محصولات رستر دارای 3 دسته دوربین های تحت شبکه و ip رستر ، دوربین مداربسته hdtvi رستر ، dvr دوربین مداربسته ahd که با نام high-watch در بازار موجود میباشد. لیست قیمت رستر در سایت موجود میباشد.
  • دوربین مداربسته ahd با برند پروکسی که دارای کیفیت و قیمت بسیار مناسبی بوده و همچنین لیست قیمت دوربیبن مداربسته پروکسی در سایت شرکت ایمن دوربین موجود میباشد.

دوربین مداربسته ارزان

امروزه قانون خرید به گونه ای شده اسیت که غالب افراد برای خرید هرچیز به قیمت آن توجه میکنند و ناخودآگاه به سمت اجناس با قیمت ارزانتر کشیده میشوند.

دوربین مداربسته جزو اقلامی است که در بازار با قیمتهای بسیار متفاوتی به فروش میرسد و اگر ما به عنوان خریدار دوربین مدار بسته ، در خرید به دو مسئله مهم و اساسی کیفیت و کمیت  توجه کنیم مطمئنا درصد نارضایتی ما به صفر خواهد رسید و خرید بهتری خواهیم داشت.

در بازار، دوربین مداربسته با قیمت های متفاوتی (40 هزار تومان و شاید پایین تر و دوربین های با قیمت بسیار بالا) وجود دارد و اگر خریدار به کیفیت دوربین مداربسته توجه نداشته باشد ناخودآگاه به سمت دوربین مداربسته ارزان قیمت کشانده میشود.

این سوال بوجود میآید که چه تفاوت کیفیتی بین دوربین مداربسته ارزان قیمت و دوربین مدذاربسته گران قیمت وجود دارد.

مصرف کننده محترم: موقع خرید باید به این نکته نوجه داشته باشید که هیچ ارزانی بی دلیل نمیباشد اکثر دوربینهای مداربسته ارزان قیمت مربوط به تکنولوژی ahd میباشند که از لحاظ برد و نوع سخت افزاری دارای کیفیت مناسبی نیستند و همچنین از لحاظ ساختار فیزیکی دارای شکل مناسبی نمیباشند و اکثرا دارای بدنه پلاستیکی بیکیفیت میباشند. در اکثر دوربینهای مداربسته ahd ارزان قیمت از برد h42 یا 0130 استفاده میشود که هر دو برد دارای کیفیت نامناسبی میباشند. و اکثر آنها دارای کیفیت تصویر معمولا 1.3 مگا پیگسل هستند. لازم است خریداران دوربینهای مداربسته ارزان قیمت آگاهی داشته باشند که وارد کننده دوربین مداربسته برای ارزان تمام شدن این دسته از دوربین ها از لنز و IR Cut و برد IR بسیاز ارزان قیمت استفاده میکنند که این امر باعث پایین آمدن کیفیت آن میگردد و به مرور زمان دارای افت تصویر فراوانی خواهند بود.

برند ارزان قیمت دوربین مداربسته کدام است؟

 شرکت ایمن دوربین ، دوربین های مداربسته ارزان قیمت با برند پروکسی که دارای گارانتی طلایی یکساله و همچنین کیفیت و قیمت ومناسب میباشد را به مشتریان عزیز توصیه مینماییم

صفحه1 از6

خبرنامه

شبکه های اجتماعی