دی وی آر DVR

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Dideo Recording 

این دستگاه ذخیره تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار میگیرد.

DVRها دارای تعداد ورودی و خروجی تصویر و صدای می باشند و دسته بندی آنها نیز بر این اساس می باشد. به دی وی آرهایی که دارای 8 کانال ورودی تصویر (8 تا دوربین) میباشند 8 کانال گفته میشود. همچنین تعداد کانال ها متغییر میباشد که در بازار 4. 8 ، 16 و 32 و64 موجود میباشد.

 

دی وی آرهای موجود در بازار به 2 دسته تقسیم میشوند.

 

1- کارت دی وی آر

2- دی وی آر standalone

 

کارت DVR مخصوص رایانه

این مدل از دی وی آر ها بر روی کامپیوتر چه بصورت اینترنال که بر روی مادربرد کامپیوتر نصب شده و چه به صورت اکسترنال که از طریق یو اس بی به کامپیوتر متصل میباشد. و دوربینها به کارت مورد نظر وصل شده و مابقی عملیات از جمله ذخیره سازی تصاویر توسط رایانه انجام میگیرد و به هیچ عنوان این سیستم پیشنهاد نمیشود چون در صورت بروز مشکل برای رایانه امکان از دست دادن اطلاعات ذخیره شده بسیار زیاد است.

 

DVR استندالان  STANDALONE

 

این سیستم بصورت مستقل عمل کرده و نیاز به رایانه ندارد  دستگاه دی وی آر (DVR) جهت ذخیره سازی تصاویر دوربین بصورت اختصاصی عمل میکند و نیاز به متصل شدن به رایانه ندارد و تمامی دوربینها مستقیما به خود  DVR متصل میشود و تعداد ورودی های دوربین نشان دهنده چند کاناله بودن DVR  است. و عموما پورتی در پشت دستگاه با نام پورت LAN  یا شبکه وجود دارد که جهت متصل شدن به شبکه داخلی یا حتی شبکه اینترنت جهت انتقال تصویر از نقطه ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

بعد از تعداد کانال باید به این موضوع اشاره کنیم که از کدام نوع از تکنولوژی های دوربین مداربسته میخواهیم استفاده کنیم. از کدامیک از تکنولوژی های AHD, HDTVI, HDCVI, NETWORK و آنالوگ استفاده میکنیم و نسب به آن نوع DVR آن را انتخاب مبکنبم. البته اکثر DVR ها به غیر از تکنولوژی NETWORK که به دستکاه ضبط آن NVR ( Network Video Recorder)  گفته میشود امکان پشتیبانی از دوربین های آنالوگ را دارند. در قسمت آخر باید به رزولوشنی که میخواهیم از آن استفاده کنیم توجه کنیم یعنی اینکه اگر دوربین های ما 1080P است نباید DVR با رزولوشن 720P را انتخاب نماییم البته دی وی آر هایی در بازار موجود است که به آنها 1080N گفته میشود که قادر به نمایش تصاویر با کیفیت 1080P ولی تصاویر را با کیفیت 720P ذخیره میکنند.