امروزه انواع دوربین‌‌‌ مداربسته ، سهم بالایی در ایجاد امنیت دارند و نقش نظارتی آنها ، غیر قابل چشم‌پوشی است. از آنجا که سیستم مداربسته، جزء جدایی‌ناپذیر جامعه‌ی امروز هستند، هر روزه انواع و مدل‌های جدیدتری از دوربین مداربسته تولید و به بازار عرضه می‌شود. در این محتوا از وب‌سایت ایمن دوربین قصد داریم به معرفی یکی از پرفروش‌ترین‌ انواع آن بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره‌ی دوربین مداربسته HD بدانیم:

دوربین HD به چه معناست؟

دوربین‌ مداربسته HD چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دوربین مداربسته HD ، برگرفته از واژه‌ی High Definition  به معنی کیفیت بالا می‌باشد و همانطور که ازین اصطلاح بر می‌آید، این دوربین ها از کیفیت تصویر بسیار بالایی در مقایسه با سیستم سنتی آنالوگ برخودار هستند. تکنولوژی دوربین‌ مداربسته HD ، اولین بار در سال 2010 به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های قدیمی‌تر آنالوگ و همچنین سیستم تحت شبکه IP ، به صنعت دوربین‌ مداربسته معرفی شد. مزیت این دوربین‌ها ‌در این نکته است که همانند تکنولوژی تحت شبکه، کیفیت تصویری نسبتا بالایی دارند اما بستر انتقال تصویر آن‌ها، مانند سیستم آنالوگ کابل‌های کوآکسیال است.

به بیان دیگر باید گفت ویژگی مثبت دو تکنولوژی قدیمی‌تر، یعنی تکنولوژی تصویر باکیفیت‌تر همراه با سیم‌کشی و نصب ساده‌تر، در دوربین‌ مداربسته HD ترکیب و ادغام شده است. البته تکنولوژی این دوربین‌ها به مرور تکمیل‌تر شده و کم‌کم، ویژگی‌های مثبت آن بیشتر ارتقا پیدا کرده است، بطوریکه در این سال‌ها بیشترین سرعت پیشرفت را نسبت به دو سیستم مداربسته قبلی داشته است.

برای راه‌اندازی دوربین مداربسته ‌HD  به چه تجهیزاتی نیاز است؟

همانطور که اشاره شد دوربین مداربسته ‌HD  به تجهیزات ساده‌تری نسبت به سیستم تحت شبکه نیاز دارد. وجود یک یا چند دوربین مداربسته، یک دستگاه DVR ، کابل کواکسیال coaxial و فیش‌های bnc  ، اجزای اصلی دوربین مداربسته HD را تشکیل می‌دهند.

یکی از مهمترین مزیت های دوربین مداربسته HD این است که اگر در مکانی، قبلا سیستم قدیمی آنالوگ نصب شده باشد، به‌راحتی و با صرف هزینه‌ای کم و بدون نیاز به تغییرات زیاد در سیم کشی،  این امکان فراهم است که  سیستم آنالوگ را به سیستم آنالوگHD  تبدیل و کیفیت تصویر بالاتری را دریافت نمود.

کیفیت تصویر در دوربین  مداربسته HD :

همانطور که از اسم دوربین HD بر‌می‌آید، این دوربین‌ها، کیفیت تصویری با رزولوشن HD ارائه می‌دهند. رزولوشن تصویر دوربین‌های HD عبارت ‌است از 1280 × 720 یعنی یک مگاپیکسل، که البته کیفیت نسبتا بالا و مطلوبی برای دوربین های مداربسته محسوب می‌شود. تصاویر ضبط‌شده توسط این دوربین‌ها، به کاربر این امکان را می‌دهد که قدرت زوم و بزرگنمایی مناسبی داشته باشد و بتواند نقاط هدف را با وضوح بیشتری مشاهده کند. در بازار این دوربین‌ها با نام 720P هم شناخته می‌شوند.  

در اینجا بد نیست اشاره کنیم، دوربین‌های مداربسته‌ای که امروزه با نام HD می‌شناسیم، کیفیت تصویری در حد 3 MP ، 5 MP Full HD  و حتی  4K  را نیز ارائه می‌دهند و همه‌ی این‌ها را مدیون تکنولوژی هستیم که در این دوربین‌ها به‌ کار رفته است.

مزیت‌های دوربین مداربسته  HD:

  • کیفیت تصویر و قدرت بزرگ‌نمایی دوربین HD قابل قبول و در سطح مطلوب است.

  • تصاویر ضبط‌شده از دوربین‌های HD حجم بسیار کمتری نسبت به سایر دوربین‌ها دارند و به همین دلیل فضای کمتری از حافظه دستگاه DVRرا اشغال می‌کنند. این مساله یک مزیت محسوب می‌شود چرا که نیاز به حجم زیادی برای ذخیره‌سازی اطلاعات نیست.

  • نحوه‌ی سیم‌کشی و نصب این دوربین‌ها ساده‌ است، به همین دلیل هزینه‌ی نصب این دوربین‌ها کمتر است.

  • هزینه‌ی تمام شده‌ی دوربین‌های HD بسیار پایین‌تر از دوربین‌های تحت شبکه است.

  • همانطور که اشاره شد از مزیت‌های قابل توجه این دوربین‌ها امکان جایگزین کردن آنها بجای دوربین‌های آنالوگ قدیمی ست که کیفیت تصویر مطلوبی ندارند. خوشبختانه برای جایگزین کردن این دوربین‌ها نیاز به سیم‌کشی مجدد نیست.

  • با زوم کردن و بزرگ‌نمایی، از کیفیت تصویر این دوربین‌ها چندان کاسته نمی‌شود.

  • برخلاف دوربین های تحت شبکه ،دوربین‌های HD تاخیر فاز ندارند و تصاویر دریافتی را در همان لحظه منتقل کنند.

  • نسبت به سیستم آنالوگ و تحت شبکه، در تکنولوژی HD امکان نصب دوربین ها در فاصله بسیار بیشتری وجود دارد.

 

سخن پایانی:

هر نوع دوربین مداربسته با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد، برای فضا و کاربردی خاص مناسب است . بدیهی ست انتخاب یک سیستم مداربسته‌ی متناسب با نیاز شما،  بخش مهمی از کار محسوب می‌شود و می‌تواند امنیت و کنترل بیشتری را برایتان فراهم آورد. دوربین‌مداربسته HD با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای فضای مورد نظر شما باشد. نکته ای که شاید باعث شود انتخاب شما یک سیستم دوربین مداربسته HD باشد، رشد هر روزه‌ی این تکنولوژی ست، به طوری‌که شما با انتخاب این دوربین، این امکان را در آینده خواهید داشت که بتوانید به‌ سادگی، سیستم خود را ارتقاء داده و بروز نمایید. ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفید و جامعی راجع به این نوع از دوربین‌ها به شما ارائه دهیم.

ازین که تا انتهای این مقاله همراه وب‌سایت ایمن دوربین بوده‌اید از شما تشکر می‌کنیم. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان تیم ایمن دوربین تماس بگیرید.