ایمیل : info@imendoorbin.com
تلفن : 02166959640 - 09127172647

با توجه به شرایط اقتصادی امروز که همگی با آن دست به گریبان هستیم، چه در ابتدای شروع و راه‌اندازی یک کسب‌وکار باشید و چه سال‌ها از پا گرفتن حرفه‌تان گذشته باشد، ممکن است با خودتان فکر کنید، هزینه کردن برای راه اندازی یک سیستم امنیتی با عنوان دوربین‌های مدار‌بسته ، چه اهمیتی دارد؟ کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، یکی از اولین و پایه‌ای‌ترین اصول مدیریت در هر کار و حرفه‌ای است. بدیهی ست هر مدیر موفقی، باید لیستی از اولویت‌بندی هزینه‌های مجموعه خود داشته‌ باشد تا بتواند مجموعه خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند. اگر چه نصب دوربین‌های مداربسته هزینه‌بر هستند و ممکن است بار ریالی زیادی را بر دوش کسب‌وکار شما تحمیل کنند، با این وجود منافع غیرقابل چشم‌پوشی دارند که ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی آن با شما بیشتر گفتگو کنیم. با وب‌سایت ایمن دوربین و اهمیت نصب دوربین مداربسته همراه باشید:

اهمیت نصب دوربین مداربسته

اهمیت نصب دوربین‌ مداربسته در کسب‌وکارها

اجازه بدهید همین ابتدا با هم یک توافقی کنیم. دوربین‌های مداربسته صرفا یک سیستم امنیتی نیستند! بلکه یک سیستم نظارتی می‌باشند که اهمیت و کارکردهای متفاوتی دارند که شاید با خواندن این مقاله اولویت‌بندی  آن در ذهن شما کاملا تغییر کند:

 • بالا بردن ضریب امنیت محل کسب‌وکار شما:

اولین کارکرد و اهمیت نصب دوربین‌ مدار‌بسته، ایجاد امنیت خاطر برای شما و سایر مالکین یا سهامداران مکانی ست که این دوربین‌ها در آنجا نصب شده‌اند. بنابراین دوربین‌ مداربسته، یک عامل بازدارنده و منصرف‌کننده برای کسانی است که قصد سویی نسبت به دارایی و سرمایه شما دارند.

یادمان باشد قرار نیست همیشه دارایی و سرمایه‌ی گرانقیمتی را با این سیستم‌ها حفظ کنیم؛ گاهی گم شدن یا خراب شدن یک پرونده‌ی ظاهرا ساده که ممکن است ارزش مالی زیادی هم نداشته باشد، حاوی یک اطلاعات مهم، مانند یک سند و یا یک رسید مالی است که می‌تواند برای شما دردسرآفرین شود. به اینها اضافه کنید، بهم خوردن آرامش محیط کاری‌تان را در اثر یک سرقت ساده، که حتی چیز ارزشمندی هم در آن از دست نداده‌اید...

 • حفاظت از کارمندان و مشتریان کسب‌وکارتان:

قطعا سرمایه شرکت شما، تنها دارایی‌های مالی، کالا و اجناس‌تان نیستند. سلامت و آرامش خیال کارمندان و مشتریانی که به برند شما اعتماد کرده‌اند، از ارزشمندترین سرمایه‌های سازمان تجاری شماست که نباید آن را نادیده بگیرید. فرض کنید خودروی یکی از مشتریان شما و یا یکی از پرسنل‌تان، در محل‌کارتان مورد سرقت قرار گرفته باشد. این مساله‌ای ناخوشایند است که قطعا تاثیر منفی خود را بر کار و منافع شرکت شما خواهد گذاشت. نصب یک دوربین مداربسته به شما این امکان را می‌دهد که دست‌کم بتوانید توضیح دهید چه اتفاقی افتاده است.

و یا در مثالی دیگر، اگر صاحب کسب‌وکاری شلوغ و پر رفت و آمد، مانند یک فروشگاه بزرگ هستید، با نصب دوربین‌های مداربسته و نظارتی، خواهید توانست به مشتریان‌تان این اطمینان خاطر را بدهید تا  نگران وسایل، خودرو و یا حتی فرزند خردسالشان نباشند و با آسودگی بیشتری به خرید بپردازد.

و بسیاری مثال‌های دیگر که بر اهمیت نصب دوربین مداربسته تاکید می‌ورزد.

 • افزایش بهره وری:

در ابتدای این مقاله قرار گذاشتیم که دوربین‌ مدار بسته را صرفا یک سیستم امنیتی تصور نکنیم و حالا وقتش رسیده که چند مثال برای این موضوع طرح کنیم. نیاز به گفتن نیست که در کارخانه و هر نوع محیط کاری که تحت نظارت ‌دوربین‌ مداربسته و نظارتی باشد، عملکرد کارکنان کامل‌تر و در انطباق بیشتر با قوانینی ست که باید رعایت نمایند. زمانی که یک کارمند بانک، خود را در مقابل چند دوربین نظارتی حس می‌کند نحوه عملکرد، سرعت پاسخگویی به مشتری و حتی سلامت مالی و کاری او دو چندان خواهد بود و این به معنی نظارت دائم شما بدون حضور فیزیکی‌تان است.

یک مثال دیگر را مرور می‌کنیم: تصور کنید شما مدیر یک مهدکودک هستید و والدین یکی از کودکان، مدعی شده که با فرزندش در مهدکودک بدرفتاری شده! اینجاست که صرف هر هزینه‌ای برای اثبات موضوع و رهایی شما از یک مخمصه و شکایت حقوقی، توجیه‌پذیر و حتی الزامی ست.

این صحبت را از ما قبول کنید: هرگز مسئولیت هیچ شخص، دارایی، سند و یا یک پروژه اجرایی را بدون اینکه امکان نظارتی کامل و همیشگی بر کارکنانتان داشته باشید، نپذیرید! چرا که مسئولیت مالی و حقوقی هر حادثه و اتفاقی در حوزه کارتان، مستقیما بر عهده‌ی شما خواهد بود.

 • ثبت حضور و رفتار مشتریان شما:

نباید فکر کنید تنها فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای و طلافروشی‌ها هستند که به دلیل جلوگیری از سرقت اجناس یا اسنادشان، باید رفتار و کارهای مشتریان خود را ثبت کنند؛ بلکه گاهی ثبت تصاویر حضور یک مشتری در یک دفتر کاری، مدرک محکمه پسندی از رد و بدل شدن یک سند و یا یک تعهد مالی ست ! در همین مثال، تصور کنید بابت چکی که در دست شخصی دارید، مبالغی را در چند مرحله به آن شخص می‌پردازید اما به دلیل سهل‌انگاری، از باز پس‌گرفتن سند مالی خود اجتناب می‌کنید و مشتری بعدها مدعی بستانکاری از شما می‌شود، اینجا تصاویر گرفته‌شده از دوربین‌ مداربسته ، برای اثبات حقانیت به کمک شما خواهند آمد.

دوربین‌های مداربسته ، می‌توانند دلیلی قوی از ثبت رفتار یک مشتری ناهنجار باشند که با تهدید و درگیری یا ایجاد مزاحمت، به سراغ شما یا کارمندتان آمده تا به هدف خود برسد و ازین طریق آرامش محیط کاری شما را سلب کند.

در مثالی دیگر فرض کنید شما با بازاریاب یک کارخانه، در خصوص مقدار جنسی که به شما در محل فروشگاه‌تان تحویل داده به اختلاف برمی‌خورید؛ اینجا ست که تصاویر دوربین‌های مدار‌بسته به شما کمک می کنند که از اجحاف کردن یا مورد اجحاف قرارگرفتن جلوگیری کنید.

اگر فکر می‌کنید این مثال‌ها بسیار بعیدند و اهمیت نصب دوربین مداربسته را توجیه نمی‌کنند، پس پیشنهاد بعدی ما به شما این است که به سراغ یک وکیل خبره بروید و از او بپرسید تا به شما بگوید روزانه چه تعداد پرونده‌های قضایی حول همین اتفاقات ساده در دادگاه‌ها در گردش است!

سخن پایانی:

فارغ از همه‌ی مواردی که در باب اهمیت نصب دوربین مداربسته گفته شد، باید تاکید کنیم نصب یک سیستم نظارتی مانند دوربین‌ مداربسته ، موجب ایجاد آرامش و اطمینان خاطر بیشتر شما خواهد شد و این همان چیزی است که دلیل نصب آن را توجیه می‌کند.

 ازین که این مقاله را در وب‌سایت ایمن دوربین مطالعه کرده‌اید، سپاسگزاریم و امیدواریم برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

زمانی که بعنوان یک شرکت یا یک تکنسین مسئولیت نصب یک سیستم دوربین مداربسته به‌عهده شما گذاشته می‌شود، نخستین گام شما طراحی اولیه سیستم بر حسب نیاز مشتری است. یک متخصص سیستم‌های نظارتی با داشتن دانش و تجربه کافی و همچنین تعامل متقابل با کارفرمای پروژه، می‌تواند مناسب‌ترین سیستم نظارتی و امنیتی را طراحی و اجرا کند. اما پرسش مهم اینجاست که طراح سیستم دوربین مداربسته و همین‌طور کارفرما، به چه نکاتی باید توجه داشته باشند؟ پاسخ این سوال را در این مقاله بخوانید:

نکات مهم در نصب دوربین مداربسته

طراحی سیستم نظارتی براساس چه اطلاعاتی صورت می گیرد؟

شما در طراحی و انتخاب دوربین مداربسته ، ابتدا باید برای سه سوال اصلی پاسخ مناسبی داشته باشید:

 1. کارفرما از این سیستم نظارتی چه انتظاری دارد؟

در واقع این مهمترین اطلاعاتی ست که قبل از طراحی و نصب دوربین مداربسته باید با تعامل مشترک با کارفرما به آن برسید. آیا یک درب و یا یک نقطه خاص قراراست تحت نظارت دوربین ها باشد؟ یا یک پارکینگ بزرگ و طولانی با تعداد زیادی خودرو؟ آیا لازم است چهره و رفتار افراد تحت نظارت، قابل تشخیص و رویت باشد؟ و سولاتی مانند این‌ها ...

در یک کلام، باید مشخص باشد، نیاز امنیتی مورد نظر کارفرما و نقاط حساسی که مدنظر است، کدام است.

 1. سیستم نظارتی، قرار است در چه شرایطی عمل کند؟

یکی دیگر از مهمترین اطلاعات شما برای طراحی، شرایطی ست که دوربین مداربسته قرار است در آینده با آن روبرو شود. میزان نور محیط، شرایط آب و هوایی پروژه و اینکه زمان عملکرد سیستم در شب است یا در روز، و یا کمینه یا بیشینه‌ی دمای محیط در فصل‌های مختلف و در طی شبانه‌روز چقدر است؟ این‌ها همه اطلاعاتی ست که  باید با بازدید میدانی از محل پروژه و هماهنگی با مشتری بدست آید تا بتوان بر اساس آن، مناسب‌ترین دوربین مداربسته را به کارفرما پیشنهاد کرد.

 1. قرار است تصاویر گرفته شده به چه نحو و چه میزان بازبینی شود؟

اطلاعات مهم دیگری که بعنوان طراح، مسیر طراحی شما را تعیین می‌کند، آگاهی از میزان نیاز مشتری، نسبت به اطلاعات و تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته است. به عنوان مثال، اگر کارفرما نیاز دارد که بصورت آنلاین و از هر نقطه‌ای، به تصاویر دوربین‌ها دسترسی داشته باشد، قطعا انتخاب شما یک سیستم مداربسته تحت شبکه است. مهم است که بدانید اطلاعات و تصاویر تا چند روز یا چند ماه، باید ذخیره شود؟ بدون شک، برای یک طراحی مناسب که پاسخگوی نیاز مشتری باشد، به این داده‌ها نیاز خواهید داشت.

مهمترین نکات در طراحی و نصب سیستم دوربین مداربسته:

 • · میزان نور:

 نحوه نورپردازی محیط، نوع دوربین‌ها و محل نصب آن‌ها، باید توامان در نظر گرفته شود. اساسا میزان نور محیط، چه محیط داخلی باشد (in door) و چه بیرونی (out door) باشد، تاثیر مستقیمی برکیفیت تصاویر دوربین‌ها خواهد داشت. به عنوان مثال در محیط‌های پرنور، بهتر از دوربین‌هایی با قابلیت blc  ، dwdr و یا  wdr استفاده شود.

 • · منبع تغذیه:

بخشی از توجه و دقت ما،  باید به منبع تغذیه سیستم معطوف شود. برای اینکه سیستم دوربین مداربسته‌ای که طراحی می‌شود بهترین عملکرد را داشته باشد، لازم است سیستم شما به یک منبع انرژی پایدار و مناسب متصل باشد. نوسانات برق، افت ولتاژ و یا قطعی برق، می‌تواند بر عملکرد سیستم، تاثیر منفی داشته باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که در شرایط گرما، سیستم‌های تهویه یک کارخانه یا یک مجتمع بکار گرفته می‌شود و امکان نوسانات برق را افزایش می‌دهد و شما لازم است قبل از طراحی این نکته را لحاظ کنید.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار مهم است، جانمایی دستگاه و تجهیزات سیستم نظارتی است. در بسیاری از مواقع، قرار دادن قطعات ولتاژ پایین در مجاورت منابع قدرت ولتاژ بالا، امکان القای میدان الکتریکی و نوسانات را بوجود می‌آورد، که این نکته را باید در طراحی سیستم مداربسته و انتخاب محل نصب در نظر گرفت. استفاده از UPS و محافظ بردهای الکترونیکی را در صورت لزوم مد نظر قرار دهید.

 • · مسیر انتقال مناسب:

 حتی اگر بهترین دوربین‌ها و تجهیزات را نصب کنید، اما به عنوان مثال کابل کوآکسیال با کیفیت مناسب استفاده نکنید، کیفیت تصویر لازم را بدست نمی‌آورید و این مساله، در مورد سیستم تحت شبکه نیز صدق می‌کند.

 • · قابلیت ارتقا:

یکی از نکاتی که یک طراح با تجربه باید در نظر بگیرد، قابلیت ارتقاء سیستم و همین‌طور گسترش سیستم است. کارفرما باید در صورت نیاز امکان افزایش تعداد دوربین‌ها را به ساده‌ترین شکل و یا همچنین امکان به‌‌روز‌رسانی نرم‌افزارهای سیستم را در آینده داشته باشد.

 • · هزینه:

همواره هزینه تمام‌شده، از اصلی‌ترین فاکتور‌های یک طراحی مناسب است. سیستم شما باید بهترین عملکرد را با صرف مناسب‌ترین هزینه داشته باشد. در صورت امکان، استفاده از تجهیزات و زیر‌ساخت‌هایی که از قبل موجود هستند، می‌تواند در کاهش هزینه‌ها تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

 • · قابل اطمینان بودن:

موضوع اصلی در سیستم‌های مداربسته ، نظارت و امنیت است که علاوه بر اینکه مسائل بسیار حساس و بااهمیتی هستند، کمتر جای بروز اشتباه در این حوزه نیز وجود دارد. باید بتوانید سیستمی قابل اطمینان، به کارفرمای خود ارائه دهید.

برای اینکه از عملکرد تجهیزاتی که استفاده و نصب می‌کنید اطمینان بیشتری پیدا کنید، این موارد را مدنظر بگیرید:

 • با استفاده از تجربه خودتان و دیگر همکاران، از کیفیت قطعاتی که قرار است به کارفرما پیشنهاد دهید، مطمئن شوید. البته مشورت با نیروهای حراستی که مستقیما از این نوع تجهیزات در ساختمان های دیگر استفاده می کنند، هم گزینه قابل اتکائی ست.
 • از قطعات و تجهیزاتی که برای اولین بار به‌کار می برید، تنها در پروژه‌های کوچک استفاده کنید.
 • از اعتبار، سابقه و مشتری‌مداری شرکت تولیدکننده و فروشنده تجهیزات، مطمئن شوید و همینطور از نحوه و میزان گرانتی قطعاتی که در سیستم خود استفاده می‌کنید.

 

سخن پایانی :

طراحی و نصب یک سیستم نظارتی، نیازمند تجربه مناسب و دانش کافی به همراه دقت در تک‌تک زوایای پروژه است. استفاده از قطعات با‌کیفیت و البته با صرفه و هزینه ای که باید پرداخت شود، همه از مسائل حائز اهیمت در نصب یک سیستم دوربین مداربسته است که شاید کمتر کسی بدان توجه کند.

امیدواریم نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، به همراه تجربه کاری‌تان، شما را در طراحی و اجرای یک سیستم مداربسته کمک نماید. ضمن تشکر از شما برای همراهی با این مقاله، یادآوری می‌کنیم شرکت ایمن دوربین ، آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما همکاران گرامی در خصوص طراحی و همینطور ارائه با کیفیت ترین محصولات بازار می‌باشد.

همه‌ی ما با دوربین مداربسته  و کارکرد آن آشنایی داریم. امروزه، کمتر فضای تجاری یا اداری را می‌توان یافت که مجهز به دوربین مداربسته نباشد! تاریخچه‌ی تولد و پیدایش دوربین مداربسته ، عمر طول و درازی ندارد و خوب است بدانید اولین دوربین مداربسته ، در سال 1342  توسط یک آلمانی به نام والتر بروش ، برای نظارت بر پرتاب موشک‌های ارتش آلمان نصب و راه‌اندازی شد، اما نصب و استفاده از دوربین مداربسته به شکلی که امروزه شاهد آن هستیم، عمری بیست و چند ساله دارد. استفاده از دوربین‌های مداربسته، با آنکه پدیده‌ای جدید و نوین محسوب می شود، به طور چشمگیر و غیرقابل انتظاری در سطح دنیا گسترش یافته است که عمده‌ترین دلیل آن را می‌توان فراهم کردن قابلیت کنترل و ایجاد امنیت دانست. در ادامه همراه وب‌سایت ایمن دوربین باشید تا بیشتر درباره‌ی دوربین مداربسته و انواع آن آشنا شویم.

دوربین مداربسته چیست ؟ 

اگر مشغول راه‌اندازی کسب‌وکاری هستید و یا قصد دارید سیستم امنیتی منزل و آپارتمان‌تان را ارتقاء دهید، دوربین مداربسته اولین گزینه‌ای است که احتمالا به ذهن‌تان خطور خواهد کرد.

دوربین مداربسته برگرفته از واژه‌ی closet circuit television  که به طور خلاصه CCTV نامیده می‌شود، به تعداد یک یا چند دوربین گفته می‌شود که در محل ثابتی قرار دارند و تصاویر دریافتی از محیط را به نقطه‌ای دیگر ارسال می‌کنند.

سیستم دوربین‌های مداربسته متشکل از یک یا چند دوربین هستند که توسط کابل، به یک سیستم ضبط‌کننده تصویر که به آن DVR می‌گویند، متصل شده و سپس توسط کابل‌ دیگری به گیرنده که می‌تواند مانتیور، لپ‌تاپ و یا یک تلویزیون باشد، جهت نمایش ارسال می‌شود.  

وجود دوربین‌های مداربسته ، نقش مهمی در سیستم‌ حفاظتی و امنیتی ایفا می‌کند و حضورشان به تنهایی می‌تواند میزان جرم و جرایم را کاهش دهد. از دیگر کاربردهای دوربین‌ مداربسته ، می‌توان به حضور آن‌ها در صنایع نظامی، فضایی، صنعت، امنیتی و پلیسی، ارتباطات ویدئویی، کنترل و مدیریت در اماکن تجاری و آموزشی و همچنین کنترل جرائم رانندگی و ترافیک شهری اشاره کرد.

انواع مختلفی از دوربین مداربسته ، برای نظارت و حفاظت مکان‌ها داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه در چه محیط و شرایطی باشند، از نظر ساختار و تکنولوژی با یکدیگر تفاوت دارند:

بررسی دوربین‌های مداربسته از نظر ساختار فیزیکی:

 در اینجا قصد داریم دوربین های مداربسته را از لحاظ ساختار فیزیکی تقسیم‌بندی نماییم که هر کدام بر اساس کارایی مخصوص به خود، در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • دوربین مداربسته سقفیDome Camera:

این دوربین‌ها، شکلی گنبدی‌مانند دارند. به‌طور عامیانه به این دوربین‌ها، دوربین دام گفته می‌شود و به دلیل شکل دایره‌ای مانندی که دارند، معمولا بر روی سقف محلی که قرار است دوربین مداربسته تعبیه شود، قرار می‌گیرند. دوربین‌های دام، قابلیت نصب بر روی دیوار را نیز دارند و چنانچه در محل مناسبی تعبیه شوند، می‌توانند به طور کامل فضا را پوشش ‌دهند، به‌طوری که نقطه‌ی کوری باقی نماند.

 • دوربین مداربسته بولتBullet Camera:

دوربین‌های بولت، عموما بدنه‌ای به شکل استوانه و جنس فلزی دارند و به دلیل خاصیت ضدآب بودن، بیشتر در فضای بیرونی مانند حیاط یا پارکنیگ و غیره ، مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوربین‌های بولت، قابل نصب بر روی دیوار هستند و ماندگاری بالایی نسبت به تغییرات آب‌وهوایی و رطوبت دارند. این دوربین‌ها، فضای زیرین خود را به طور کامل پوشش می‌دهند و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد زیادی در سیستم‌های مداربسته دارند. کلمه‌ی بولت که در نامگذاری این دوربین‌ها به‌کار رفته است به معنی گلوله می‌باشد و به دلیل شکل استوانه‌ای این دوربین‌ها بر روی آن نهاده شده است.

 • دوربین مدار بسته اسپید دامSpeed dome Camera:

این دوربین‌ها، قابلیت کنترل بسیار بالایی را به وسیله‌ی چرخش و زوم کردن فراهم می‌آورند و ازین رو در اماکنی که نیازمند نظارت و کنترل دقیق‌تری است، نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. قدرت مانور و چرخش دوربین اسپید دام، به طور کامل، یعنی 360 درجه است و می‌تواند به صورت بالا و پایین هم حرکت نماید. دوربین اسپید دام، به دلیل قابلیت کنترل بسیار بالایی که دارد، به تنهایی می‌تواند کار چند دوربین ثابت را انجام دهد و به همین دلیل کارایی خاص و منحصربه‌فردی دارد.

 • دوربین مداربسته مینیاتوریMini Camera:

این دوربین‌ها، اندازه‌ی کوچکی دارند و این قابلیت را دارند که به صورت مخفی یا نامحسوس نصب شوند. از آنجا که نصب این دوربین‌ها، ممکن است برای افراد حساسیت‌برانگیز باشد، استفاده از آن‌ها چندان متداول نیست و تنها در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شرایط خاصی داشته باشند. برخلاف لنز بسیار کوچکی که دوربین‌های مینیاتوری دارند، بدنه‌ی آن‌ها چندان کوچک نیست اما این قابلیت را دارد که در پشت شیءای مخفی شود و تنها لنز بسیار کوچک آن که جلب توجه‌ نمی‌کند، در معرض دید باشد. دوربین‌های مداربسته مینیاتوری، معمولا فاقد دید در شب هستند و از کیفیت تصویر متوسطی برخوردارند. نام دیگر دوربین مداربسته مینیاتوری، دوربین سوزنی است.

 • دوربین مداربسته صنعتیIndustrial Camera:

 دوربین‌های مداربسته صنعتی، کاربرد تخصصی‌تری نسبت به سایر دوربین‌ها دارند. لنز دوربین‌های صنعتی، به طور جداگانه بر روی آن نصب می‌شود و به همین دلیل این دوربین‌ها معمولا بدون لنز فروخته می‌شوند و کاربر مطابق نیاز خود، برای آن لنز مناسبی تهیه می‌نماید تا تصویر بهتر و واضح‌تری از فضا داشته باشد. دوربین‌های صنعتی در مقابل نفوذ آب آسیب‌پذیرند و درون جعبه‌هایی فلزی یا پلاستیکی قرار می‌گیرند و به همین دلیل به آن‌ها دوربین box  نیز گفته می‌شود. باکس یا جعبه‌ای که دوربین در آن قرار دارد، از دوربین در برابر نفوذ گردوغبار، رطوبت و یا سایر مداخلات جوی محافظت می‌کند و به همین دلیل قابلیت استفاده در فضاهای سخت را مهیا می‌کند. دوربین‌های صنعتی، قابلیت دید در شب ندارند، اما می‌توانند تصویر واضحی را در فضای کم‌نور به شما نشان دهند.

 • دوربین‌ مداربسته حرارتی Thermal:

در این دوربین‌ها، سنسور دریافت تصاویر حرارتی است. به این معنی که برخلاف سایر دوربین‌هایی که نور را از محیط دریافت کرده و به شکل تصویر درمی‌آورند، این دوربین‌ها حرارت و گرمای دریافتی از محیط را به شکل تصویر می‌سازند و ارسال می‌نمایند.

سخن پایانی:

امروزه وجود دوربین‌های مداربسته چنان با زندگی ما سازگار شده است که شاید به‌سختی بتوان مکانی عمومی و پر رفت‌وآمد را بدون وجود دوربین‌های مداربسته تصور کرد. وجود یک سیستم دوربین‌ مداربسته به تنهایی می‌تواند حس امنیت و آرامش را به شما هدیه بدهد تا بتوانید در آن فضا با خیالی آسوده‌تر گام بردارید.

دوربین‌های مداربسته، از هر نوعی که باشند، با توجه به منافعی که برای شما ایجاد خواهند کرد، هزینه‌ی زیادی را بر دوش شما تحمیل نخواهند کرد و به طور حتم، ارزش آن را دارند که بابت خرید و راه‌اندازی آن‌ها، هزینه‌ کنید.

ازین که این مقاله را در وب‌سایت ایمن دوربین مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم.

شرکت پارس ارتباط افزار، فعالیت خود را از سال 1384 در حوزه شبکه آغاز نمود. شرکت پارس ارتباط افزار  پس از یک دهه کسب تجربه در زمینه  تجهیزات شبکه در سال 1394 همکاری خود را با شرکت هایک ویژن به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت هایک ویژن در ایران آغاز کرد.

شرکت ایمن دوربین در راستای خدمت رسانی به همکاران و مشتریان عزیز جهت سهولت دسترسی به محصولات مورد نظر آماده ارائه لیست قیمت دوربین مداربسته از جمله: ، لیست قیمت داهوا، لیست قیمت ahd ، لیست قیمت دوربین مداربسته رستر و...

امروزه قانون خرید به گونه ای شده اسیت که غالب افراد برای خرید هرچیز به قیمت آن توجه میکنند و ناخودآگاه به سمت اجناس با قیمت ارزانتر کشیده میشوند.دوربین مداربسته جزو اقلامی است که در بازار با قیمتهای بسیار متفاوتی به فروش میرسد

 Ups  یک دستگاه الکترونیکی می باشد که وظیفه اصلی آن تامین برق مصرف کننده های برقی همچون دوربینهای مداربسته ، دستگاههایdvr  ، nvr  و... در مواقع قطعی برق شهری میباشد.یو پی اس ها علاوه بر این وظیفه اصلی میتوانند وظایفی همچون...

 Ups  یک دستگاه الکترونیکی می باشد که وظیفه اصلی آن تامین برق مصرف کننده های برقی همچون دوربینهای مداربسته ، دستگاههایdvr  ، nvr  و... در مواقع قطعی برق شهری میباشد. یو پی اس ها علاوه بر این وظیفه اصلی میتوانند وظایفی همچون ...

  با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در سیستمهای حفاظتی و دوربین مداربسته ما شاهد عرضه دوربینهای با کیفیت تصویر حتی 12 مگاپیکسل و حتی بالا تر در مارکت این حرفه هستیم ولی موضوع مهم این است که ما چگونه می توانیم این تصاویر را در فواصل زمانی زیاد

انقلاب جدید Ultra-high-definition) UHD 4K)در آنالوگ

هایک ویژن اولین محصولات HD را در سال 2014 معرفی کرد که انقلابی در انتقال تصویر بر روی کابل کواکسیال بود ،  

دوربین Thermal

چندیست که شرکت داهوا اقدام به تولید دوربین های حرارتی با عنوان Smart Thermal نموده است. دوربین های Thermal دوربین هایی هستند که توانایی این را دارند که 

HDCVI تکنولوژی نوظهوری میباشد که توسط شرکت بزرگ و پرفروش داهوا به بازار عرضه گردید. تکنولوژی مذکور توانایی ارائه تصاویر با کیفیت HD بر روی کابل کواکسیال را دارا میباشد. این فناوری برخلاف تکنولوژی

HDTVI همانند تکنولوژی HD دیگر AHD , HDCVI, HDSDI توانایی انتقال تصاویر HD و بالاتر بر روی کابل کواکسیال را داراست. در ایران وقتی اسم تکنولوژی  HDTVI می آید ذهن همه سمت محصولات شرکت هایک ویژن از نوع TURBO HD

صنعت دوربین مداربسته شامل طیف متنوعی از انواع دوربین‌های مداربسته می‌باشد که هر کدام، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و با توجه به این ویژگی‌ها، کارکرد متفاوتی نیز دارند. در زمان انتخاب یک سیستم مداربسته ضرورت دارد با توجه و دقت در کارکردهای هر یک از دوربین‌ها، بهترین و مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنید. وب‌سایت ایمن دوربین در این مقاله سعی دارد به معرفی انواع دوربین‌های مداربسته و بازگویی ویژگی‌های هر یک از آن‌ها بپردازد. همراه ما باشید:

انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته سقفی یا Dome :

دوربین‌های Dome، نوعی دوربین گنبدی شکل یا دایره‌ای هستند که برای سیستم های امنیتی داخلی استفاده می‌شوند. شکل منحصربه‌فرد این دوربین‌ها، تشخیص جهتی را که دوربین در حال تصویربرداری ست را برای افراد مشکل می‌کند، هر چند که در ظاهر در دیدرس هستند و حضورشان به‌راحتی قابل تشخیص است. از دوربین‌‌های دام ، عموما در فضاهای کوچک و بسته، مانند دفاتر اداری، یا فروشگاه‌های کوچک تجاری استفاده می‌شود. به دلیل این که دوربین‌های دام در سقف نصب می‌شوند، دور از دسترس افراد قرار دارند و امکان خراب‌کاری یا آسیب‌ رسیدن به آن‌ها، کمتر است و این موضوع از ویژگی‌های خوب این دوربین‌ها ست.

دوربین‌‌های بولت Bullet

واژه‌ی Bullet به معنای گلوله است و احتمالا این اسم به خاطر ظاهر لوله‌ای‌شکل و بلند این دوربین‌ها به آنها اطلاق شده است. بطور معمول دوربین‌های بولت، بیشتر برای فضاهای بیرونی ساختمان‌ها و مکان‌های که به میدان دید بیشتری نیاز دارند، بکار گرفته می‌شود. البته مکان‌های داخلی نظیر پارکینگ‌ها، یکی دیگر از موارد استفاده این دوربین‌ها است. دوربین‌های بولت ضدآب هستند و به دلیل وجود قاب بیرونی محافظ، برای هر شرایط آب و هوایی مناسب می‌باشند. همچنین این دوربین‌ها، زاویه‌ی دیدی تا هشتاد درجه را فراهم می‌کنند و در تکنولوژی ساخت آن‌ها، عموما از لنزهای ثابت یا واریفوکال استفاده می‌شود. دوربین‌های بولت برای هر شرایط آب‌وهوایی مناسب هستند و گزینه‌ی مناسبی برای شرایط سخت می‌باشند.

دوربین‌های صنعتی یا Box:

دوربین‌های صنعتی، کاربرد حرفه‌ای‌تری نسبت به سایر دوربین‌ها دارند. دوربین‌های باکس دارای این ویژگی هستند که لنز جداگانه‌ و مطابق با نیاز و شرایط مشتری، بر روی آن‌ها نصب شود تا کاربرد تخصصی‌تری داشته‌ باشند و به همین دلیل است که این دوربین‌ها را بدون لنز می‌فروشند. لنز استفاده شده در دوربین‌های صنعتی، می‌تواند واریفوکال (varifocal) و یا فیکس باشد تا بتواند بهترین زاویه‌ی دید و فاصله‌ی کانونی تصویر را داشته باشد. علاوه بر این، دوربین‌های صنعتی امکان بزرگ‌نمایی تصویر را بدون کم شدن کیفیت آن فراهم می‌آورند. از آنجا که این دوربین ها در برابر آب آسیب‌پذیر هستند، برای محافظت و سازگاری بیشتر با شرایط سخت آب و هوایی، درون جعبه‌های فلزی یا پلاستیکی قرا می‌گیرند و علت نام‌گذاری آن‌ها به box نیز همین است.

دوربین‌های اسپید دام Speed Dome :

دوربین اسپید دام، دارای قابلیت چرخش به جهت‌های مختلف و حول محور 360 درجه را دارد و با امکان بزرگ‌نمایی حرفه‌ای، این امتیاز را به کاربر می‌دهند تا زاویه دید دلخواه را انتخاب کند. این قابلیت مهم باعث می‌شود در اماکن حساس و استراتژیک از دوربین‌های اسپید دام استفاده شود. این دوربین‌ها، دارای بدنه‌ی گنبدی‌شکل و یک پایه‌ هستند که متناسب با مکان استفاده قابلیت نصب بر روی دیوار یا سقف را دارند. دوربین‌های اسپید دام به شکل بسیار حرفه‌ای و تخصصی عمل می‌کنند و حتی قابلیت کنترل از راه دور برای کاربر را مهیا می‌سازند و به تنهایی می‌توانند کار چند دوربین را انجام دهند.

دوربین‌های PTZ  :

دوربین‌های PTZ برگرفته از واژه‌ی Pan-Tilt-Zoom می‌باشد. این دوربین‌ها مانند دوربین‌های اسپید دام، قابلیت چرخش و بزرگ‌نمایی را دارند، با این تفاوت که قابلیت چرخش این دوربین‌ها تنها به دو جهت چپ و راست است.

دوربین مداربسته مخفی یا مینیاتوری:

دوربین‌های مینیاتوری، که به آن‌ها دوربین‌های سوزنی نیز گفته می‌شود، دوربین‌های کوچکی هستند که قابلیت نصب به شکل مخفی را دارند. دوربین‌های مینیاتوری بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که کاربر ترجیح دهد به صورت مخفیانه و غیرمحسوس از محیط فیلم‌برداری کند. البته پایه و قاب دوربین‌های مینیاتوری چندان کوچک نیست اما می‌توان آن را به راحتی در زیر شی یا وسیله‌ای‌ پنهان کرد و فقط لنز دوربین که بسیار کوچک است را در معرض دید قرار داد. ذکر این نکته ضروری ست که استفاده از دوربین مداربسته به شکل مخفی و پنهانی در مکان عمومی، جایز نیست و پیگرد قانونی دارد.

دوربین‌های حرارتی:

در این دوربین‌ها، تصویرسازی بر مبنای دما و حرارت محیط صورت می‌گیرد. در سایر دوربین‌ها، تصویرسازی بر مبنای نور صورت می‌گیرد.

سخن پایانی:

در این مقاله به معرفی انواع دوربین‌های مداربسته و قابلیت‌های آن‌ها پرداختیم. برخی ازین دوربین‌ها ممکن است ترکیبی از ویژگی‌های ذکر شده در بالا را با هم فراهم آورده باشند. انتخاب دوربین مداربسته، باید مطابق نیاز شما و شرایط مکانی باشد که قرار است دوربین در آنجا تعبیه شود. پیشنهاد می‌دهیم برای کسب راهنمایی بیشتر با کارشناسان ایمن دوربین تماس بگیرید.

ازین که این مقاله را در وب‌سایت ایمن دوربین مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شود.

تکنولوژی توربو اچ دی همان تکنولوژی آنالوگ هستند فقط با این تفاوت که کیفت تصویر تکنولوژی TURBO HD بسیار بالاتر از سیستم های آنالوگ قدیمی میباشد.مشکل اصلی دوربین های مدار بسته آنالوگ داشتن کیفت تصویر پایین میباشد. که با تکنولوژی این مشکل حل شده و این کیفیت قابل مقایسه با دوربین های مدار بسته

شرکت چینی هایک ‌ویژن(Hikvision)    یکی از بزرگترین تولید‌کنند‌‌گان دوربین‌‌ مداربسته و صنایع امنیتی در دنیا است، بطوری که براساس لیست منتشر شده نشریه A&S ، هایک‌‌ ویژن رتبه نخست سال‌ 2016 بین 50 شرکت بزرگ صنایع امنیتی جهان را به خود اختصاص داده است. تولیدات این شرکت شامل طیف متنوعی از تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته IP ، لنز دوربین، سوئیچ‌های شبکه، کابل شبکه، تجهیزات جانبی نصب مانند کاور دوربین، انواع پایه و غیره می‌شود. شرکت هایک ‌ویژن همچنین تلاش‌هایی برای ورود به سایر بازار‌های مرتبط نظیر تجهیزات کنترل تردد، اعلام حریق و غیره را نیز آغاز کرده است.

در این مقاله قصد داریم مختصری با سوابق و مشخصات این کمپانی بزرگ آشنا شویم.  از شما دعوت می‌شود با ما این مقاله را همراهی کنید.

همه آنچه باید در مورد هایک ویژن بدانیم!

همانطور که گفته شد شرکت هایک ویژن یک غول چینی در صنعت دوربین مداربسته است که در سال 2001 کار خود را با سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ آغاز کرد. دفتر مرکزی هایک ویژن در هانگژوی چین است و البته یک دفتر هم در آمستردام هلند، مسئولیت امور اروپا و امریکایی این شرکت بزرگ را به عهده دارد.

شرکت هایک ویژن درحال حاضر 34000  کارمند دارد که بالغ بر 16000 نفر از این مهندسین، تنها در بخش تحقیق و توسعه شرکت مشغول‌ به کار هستند که همین موضوع، هایک ویژن را تنها در عرض کمتر از بیست سال، به یکی از پیشروترین و بزرگترین برند‌های دنیا تبدیل کرد. در واقع سیستم R&D یا همان تحقیق و توسعه این شرکت، یک سیستم بین‌المللی است و طبق اعلام سایت رسمی هایک ویژن ، به جز 5 مرکز R&D در چین، دو مرکز تحقیق و توسعه دیگر هم در شهرهای مونترال کانادا و لندن انگلستان، این کمپانی بزرگ چینی را برای پیشرو بودن کمک می کنند.

19 درصد از کل بازار سیستم‌‌های امنیتی دنیا در اختیار این کمپانی قراردارد و شرکت هایک ویژن تنها در سال 2018 ، درآمدی معادل  1.5 میلیارد دلار داشته  که هر سال 8 درصد از درآمد آن، صرف امور تحقیقاتی می‌شود که رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود.

برنامه چند سال اخیر هایک ویژن ، ورود به حوزه‌های جدیدی نظیر امنیت عمومی، حمل و نقل، آموزش، سلامت، هوشمندسازی ساختمان‌ها، اتوماسیون صنایع و همچنین صنایع الکترونیکی و اتوماسیون بوده است.

محصولات هایک ویژن در بیش از  150 کشور دنیا از جمله در بازار ایران محبوبیت بسیار بالایی دارند. علاوه بر پروژه‌های کوچک نظیر دفاتر اداری و تجاری، تعدادی از بزرگترین ساختمان‌های دنیا نیز از سیستم‌های هایک ویژن استفاده می‌کنند. مرکز تفریحی فیلادلفیا در امریکا، پروژه شهر ایمن در سئول کره جنوبی،  بندر دانلیری در ایرلند، هواپیمایی مالپنزا در میلان ،نمونه‌ای از این پروژه‌ها هستند.

به منظور پشتیبانی و خدمات فروش مناسب، شرکت هایک ویژن دوره‌های آنلاین آموزشی در وبسایت خود برگزار می‌کند که شامل آموزش محصولات و همینطور نرم‌افزار‌های این شرکت می‌شود.

از دیگر قابلیت‌های جذاب در محصولات هایک ویژن ، تولید اپلیکشن‌های مخصوص موبایل و کنترل تصاویر است که امکان رصد و مشاهده از دور تصاویر گرفته‌شده با تکنولوژی IP مختص این شرکت را فراهم می‌کند. تکنولوژی Object Removal Detection یک ویژگی جالب دیگر است که در بعضی از محصولات هایک ویژن تعریف شده و توانایی تعریف وسایل و یا تجهیزات دلخواه را برای دستگاه دارد تا در صورت جابجا شدن و دستکاری این وسایل، سیستم هشدار می‌دهد.

یکی از معروف‌ترین تولیدات هایک ویژن ، دوربین مداربسته HD با تکنولوژی HD-TVI است، که با نام تجاری توربو HD به بازار عرضه می‌شود و در واقع جایگزینی برای سیستم‌های آنالوگ قدیمی بوده و توانایی تولید و انتقال تصاویر با کیفیت بالا را دارد.

سخن پایانی:

شرکت هایک ویژن ، یکی از برندها و محصولات رده اول بازار  ایران و جهان است که موفق شده است به لحاظ قیمت تمام‌شده، تنوع و کیفیت تولیداتش در مقایسه با سایر رقبا، تبدیل به پرفروش‌‌ترین شرکت در بازار دوربین مداربسته شود.

گروه ایمن دوربین آمادگی خود را برای ارائه مشاوره رایگان به شما همکاران و مشتریان گرامی جهت تهیه محصولات هایک ویژن و سایر محصولات مشابه اعلام می‌کند.

امیدواریم این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد. از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید سپاسگزاریم.

تکنولوژی HDTVI مخفف

High Definition Transport Video Interfaceدر واقع تکنولوژی انتقال تصویر با کیفیت بالا است که چیپ آن توسط شرکت TECHPOINT ارائه شده و این چیپ در اختیار شرکت دیگری به نام INTERSIL قرار گرفته است . شرکتهای مانند

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Dideo Recording 

این دستگاه ذخیره تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار میگیرد.

DVRها دارای تعداد ورودی و خروجی تصویر و صدای می باشند و دسته بندی آنها نیز بر این اساس می باشد.

در این مقاله قصد داریم دو دوربین‌ مداربسته AHD و دوربین مداربسته IP را با یکدیگر مقایسه کنیم. قبل از شروع، بد نیست با بعضی از اصطلاحات دنیای سیستم‌‌های نظارتی و دوربین مداربسته آشنا شوید. در بسیاری از مواقع، اصطلاحاتی که بین فروشندگان تجهیزات دوربین مداربسته رایج است، به طور دقیق، با مفهوم فنی و علمی آن اصطلاح منطبق نیست و یا اینکه واژه‌ها و اصطلاحات مشابه، به اشتباه به جای هم بکار برده می‌شود، که همین موضوع باعث سردرگمی مشتری و حتی در مواردی نصابان این دوربین‌ها خواهد شد. در این مقاله قصد داریم علاوه بر مقایسه بین دوربین‌‌ مداربسته  AHD  با دوربین مداربسته IP ، معنای درست برخی از اصطلاحات رایج را نیز به شما کاربران عزیز توضیح دهیم. امیدواریم تا انتهای این مقاله همراه وب‌سایت ایمن دوربین باشید.

در مقایسه دوربین مداربسته‌‌ AHD و دوربین مداربسته IP برنده کیست؟

یکی از پرکاربردترین و در عین حال گمراه‌کننده‌ترین واژه‌ها در دنیای دوربین مداربسته ، اصطلاح HD است که بهتر است اول این کلمه را به طور کامل توضیح دهیم.

کلمه HD مخفف واژه High Defenition به معنای کیفیت بالا است. اگر برای خرید دوربین عکاسی یا تلویزیون به بازار مراجعه کرده باشید حتما از طریق فروشندگان این نوع وسایل یا در کاتالوگ‌های آنها به اصطلاحات HD، Full HD، رزولوشن و پیکسل برخورد کرده‌اید. در اینجا عبارت HD در واقع، بیان کننده یک سطحِ بالا از کیقیت تصویر است.

کوچک‌ترین واحد و مبنا در دنیای گرافیک و تصویر، پیکسل نام دارد. در واقع پیکسل یک نقطه با مربع بسیار کوچکی‌ست که از در کنار هم قرار گرفتن آنها یک تصویر تشکیل می‌شود. هرچه تعداد پیکسل‌ها در یک تصویر بیشتر باشد، کیفیت نمایشی آن تصویر بالاتر است.

بعد از تعریف پیکسل، نوبت به واژه رزولوشن می‌رسد. در واقع رزولوشن یک تصویر به معنای تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی موجود در آن تصویر است. برای اینکه بهتر این دو کلمه را درک کنیم، بد نیست یادی کنیم از تلویزیون‌های خاطره انگیز سیاه‌ و سفید و کم‌کیفیت قدیمی که معمولا تصاویری پر از نویز و تداخل به بیننده تحویل می‌دادند. دوربین‌های آنالوگ دارای کیفیت تصویر یا رزولوشن SD  بودند. به تلویزیون‌های SD ، 480P هم گفته می‌شود، چون تصویر در این تلویزیون‌ها دارای 480 ردیف یا خط افقی است که در هر ردیف، 720 پیکسل وجود دارد، بنابراین تلویزیون‌های با رزولوشن SD، تصویر را با 480×720 پیکسل نمایش می‌دهند. اما همین تصویر در تلویزیون یا دوربین HD دارای کیفیت 720P هستند و در واقع رزولوشن تصویر آنها 720*1280 است.

بطور خلاصه، تصویر SD با 345600 پیکسل تشکیل می‌شود اما در تصویر HD تعداد پیکسل‌ها 921600  در حدود 1MP است. همین تصویر در صورتی که با کیفیتFull HD  نمایش داده شود، دارای رزولوشن 1080*1920 و تعداد پیکسل 2073600 در هر فریم یعنی 2MP است.

همانطور که گفتیم با توجه به بیشتر بودن تعداد پیکسل‌‌های Full HD نسبت به تلویزیون‌ها و دوربین‌  مداربسته HD ،کیفیت تصویر بالاتری در Full HD خواهیم داشت.

حالا که اصطلاح HD را توضیح دادیم، قبل از اینکه وارد بحث اصلی  مقاله، یعنی مقایسه بین دو دوربین‌‌ AHD و IP  شویم، بد نیست کمی هم در مورد دوربین AHD و همینطور IP صحبت کنیم. در صنعت دوربین مداربسته، سه نوع سیستم و یا تکنولوژی مختلف وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و بر اساس همین ویژگی‌ها، کاربرد‌های مختلفی نیز دارند.

این سه تکنولوژی عبارتند از دوربین مداربسته آنالوگ، دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP و نهایتا دوربین مدار بسته HD. به طور مختصر باید اشاره کنیم، تکنولوژی آنالوگ، قدیمی‌ترین نوع تکنولوژی  دوربین مداربسته است که پایین‌ترین کیفیت نمایش تصویر را دارا است. تصویر در این سیستم، از طریق کابل کواکسیال coaxial منتقل می‌شود.

تکنولوژی بعدی، دوربین مداربسته IP  یا تحت شبکه ( Internet Protocol) است و همانطور که از اسمش مشخص است، تصویر و اطلاعات را در بستر شبکه اینترنت منتقل می‌کند. کیفیت تصویر دوربین‌‌های مداربسته IP که در حال حاضر در بازار وجود دارند به 8 K نیز می‌رسد.

دوربین مداربسته IP ، کیفیت تصویر و امکانات بسیاری دارد، اما هزینه تمام شده بالا و پیچیدگی‌های طراحی و نصب این سیستم، تولید کننده‌های تکنولوژی آنالوگ را به فکر بالا بردن کیفیت تصویر محصولات‌شان انداخت که حاصل آن معرفی تکنولوژی دوربین مداربسته HD به دنیای سیستم‌های نظارتی شد.

ویژگی دوربین مداربسته AHD و دوربین‌ مداربسته IP

دوربین مداربسته AHD یا آنالوگ HD در واقع یکی از زیر مجموعه‌‌های تکنولوژی دوربین مداربسته HD است، که ابداع شرکت کره‌ایNEXT CHIP یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پردازنده‌ها در ‌جهان است. شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ فعال در عرصه دوربین مداربسته، ورژن‌های متفاوتی از تکنولوژی HD را با نام‌های مختلف به بازار عرضه می کنند، مثلا HD-TVI  محصول شرکت هایک‌ویژن و یا تکنولوژی HD-CVI ، محصول شرکت داهوای چین است، اما تمام این تکنولوژی ها همچون AHD ، زیرشاخه تکنولوژی HD  قرار می‌گیرند. در ادامه برای انجام بهتر مقایسه بین دوربین‌‌ AHD و IP ، ویژگی‌های این دو دوربین را به صورت تفکیکی مقایسه می‌کنیم:

 • · کیفیت :

اولین ویژگی که یک کاربر در انتخاب دوربین مداربسته مدنظر قرار می‌دهد، کیفیت تصویر تولید شده توسط دوربین است. از لحاظ تئوری، محدودیتی برای ایجاد رزولوشن بالا در دوربینIP  وجود ندارد، اما چیزی که عملا در بازار وجود دارد دوربین‌هایی با کیفیت 8 K است و در مورد دوربین مداربسته  AHD با توجه به پیشرفت‌های صورت‌گرفته، توانایی تولید و انتقال تصاویر، در حدود  8 MP است که کیفیت مطلوبی محسوب می‌شود و می‌تواند بسیاری از نیاز‌های کاربران را پوشش دهد. بطور خلاصه شاید بتوان کیفیت تصویر دوربین مداربستهIP  را، عالی و تصاویر دوربین مداربسته AHD را، خیلی خوب توصیف کنیم.

 • · قیمت تمام شده :

در مقایسه بین دوربین  مداربسته‌‌ AHD با دوربین مداربسته IP از نظر قیمت، بدون شک برتری مطلق با دوربین‌های HD از جمله دوربین مداربسته AHD است. این تکنولوژی با توجه به اینکه در بستر تجهیزات آنالوگ، مانند کابل کواکسیال و DVR تولید و منتقل می‌شود، نسبت به تکنولوژی IP به مراتب قیمت تمام‌شده کمتری دارد، به ویژه آن‌که بخواهیم یک سیستم قدیمی آنالوگ را ارتقا دهیم؛ در این صورت بدون نیاز به تعویض تجهیزات و صرف هزینه‌های اضافی، این کار با تکنولوژی AHD امکان‌‌پذیر خواهد بود.

 • · امکانات :

با توجه به نوع تکنولوژی و ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برتر، دوربین مداربسته IP دارای یک سری امکانات و ویژگی‌های خاص مانند پلاک خوانی WDR, MOTION DETECT و... می‌باشد  که در دوربین مداربسته AHD ، کمتر این امکانات وجود دارد. چنانچه نیاز دارید از راه دور، یک یا چند مکان مختلف را رصد کنید، الزاما باید از تکنولوژی IP استفاده کنید و یا همینطور در جاهایی که حساسیت امنیتی ایجاب می کند که بالاترین کیفیت تصویر ممکن را داشته باشید.

 • · فاصله انتقال تصویر:

با کمک کابل کواکسیال، دوربین مداربسته AHD را می‌توانید تا فاصله 500 متری نصب کنید، در حالیکه در مورد  دوربین مداربسته IP ، امکان نصب در فاصله 150 متری با استفاده از کابل شبکه  CAT5 وجود دارد.

 • · تاخیر زمانی انتقال تصویر:

تصاویر در دوربین‌ مداربستهIP  با اندکی تاخیر زمانی منتقل می‌شوند. همچنین این دوربین‌ها، با توجه به کیفیت و رزولوشن تصویر بالاتری که تهیه می‌کنند، به پهنای باند و حجم حافظه بیشتری برای ذخیره سازی نیاز دارند، اما دوربین مداربسته‌ AHD ، هیچگونه تاخیر فازی در انتقال تصویر ندارد و در عین حال به حجم فضای ذخیره‌سازی کمتری نیز نیاز دارد.

 

سخن پایانی:

در یک نمای کلی، برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را در دوربین مداربسته داشته باشید، در ابتدا باید به نیاز واقعی و دقیق خود توجه کنید تا بتوانید یک تعادل منطقی بین هزینه‌ای که قرار است بپردازید، با امکانات و کیفیت تصویری که متناسب با نیاز شما ست، بوجود بیاورید.

دوربین مداربسته IP کیفیت تصویر بالا به همراه امکانات و توانایی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متنوعی به کاربر ارائه می‌کند، در حالیکه دوربین‌‌های HD از جمله دوربین مداربسته AHD ، سعی دارند کیفیتی مناسب با نیاز مشتری ارائه دهند  و در عین حال از ویژگی‌های مفید دوربین‌های آنالوگ مانند سادگی و هزینه کمتر نیز استفاده کنند. همین موضوع باعث شده علی‌رغم اینکه عمر کمتری از دوربین‌های محبوب IP دارند، اما رفته‌رفته جای خود را بین تولیدکنندگان و کاربران دنیای سیستم های نظارتی باز کنند.

 در پایان باید اشاره کنیم انجام مشاوره با یک متخصص باتجربه می‌تواند به شما در داشتن بهترین انتخاب کمک کند. ضمن تشکر از همراهی شما، در پایان اعلام می‌کنیم همکاران فنی و باتجربه ما در گروه ایمن دوربین آماده ارائه مشاوره رایگان به شما همکاران و مشتریان در خصوص انواع دوربین‌ مداربسته می‌باشند. امیدواریم این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

شرکت داهوا DAHUA ، یکی از پیشروترین شرکت‌های دنیا در صنعت دوربین‌ مداربسته است،که در سال 2001 در هنگژو چین تاسیس شد. بر اساس گزارش سالانه IHS در سال 2016 ، شرکت داهوا از لحاظ سهم بازار دوربین مداربسته ، دومین شرکت بزرگ دنیا بوده است  و همچنین دومین شرکت دنیا در بین 50 شرکت بزرگ تولید کننده صنایع امنیتی و نظارتی در سال 2018 محسوب می شود. داهوا در سال 2002 برای اولین بار موفق شد DVR 8 کانال را وارد بازار کند و در سال 2012 تکنولوژی  HD-CVIرا بر اساس تحقیقات و سرمایه‌گذاری داخلی، به دنیای دوربین مداربسته معرفی کرد که بدون شک این دوربین، یکی از بهترین تولیدات تکنولوژی مداربسته HD در دنیا محسوب می‌شود. سیاست و روش کار در شرکت داهوا ، بر اساس تولید باکیفیت بنا شده است، به طوری که بنا دارد حداکثر کیفیت و امنیت را به مشتریانش ارائه بدهد. داهوا به عنوان یکی از پرفروش‌ترین شرکت‌های بازار دوربین مداربسته ، به طور سالانه 10٪ درآمد خود را در زمینه تحقیقات و توسعه هزینه می‌کند و در حال حاضر، بیش از 5000 مهندس در بخش تحقیق و توسعه‌ی این شرکت مشغول بکار هستند.

داهوا همواره در حال کار کردن به روی جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا در حوزه‌های لنز دوربین، سنسور تصویر، کدگذاری ویدئو، پردازنده‌های گرافیکی، بهبود سخت‌افزاری و تکنولوژی شبکه است و بیشتر تولیدات این شرکت، دارای تاییدیه و گواهی استاندارد از اتحادیه‌ها و سازمان‌های حرفه‌ای صنایع امنیتی دنیاست. شرکت داهوا دارای طیف وسیعی از تولیدات متنوع است، به‌طوری‌ که تقریبا هر مشتری با هر سلیقه‌ای، به راحتی می تواند پاسخ نیازهای مختلف خود را در محصولات این شرکت پیدا می کند.

تولیدات شرکت داهوا یک بازه متنوع از محصولات متوسط، خوب و بسیار عالی را شامل می شود که بدون شک برای هر نیاز امنیتی بسیار بالا تا موارد معمولی‌تر و کوچکتر تجاری، محصول متناسبی در تولیدات داهوا وجود دارد و همانطور که اشاره شد، بسیاری از بزرگ‌‌ترین برندها و شرکت‌های استاندارد دنیا، تولیدات داهوا را تایید می‌کنند.

داهوا علاوه بر تولید تکنولوژی و محصولات خاص خود، یکی از بزرگترین تامین کننده قطعات برای بسیاری از شرکت‌های صنایع امنیتی دنیا در قالب قرارداد‌های  OEMوODM  است. این شرکت در حال حاضر، دارای 22 دفتر در خارج از کشور چین است که مسئولیت تامین محصولات و خدمات پس از فروش به مشتریان بین‌المللی این شرکت را به عهد دارند.

محصولات شرکت داهوا :

مهمترین محصولات شرکت داهوا عبارتند از : دوربین‌های نظارتی، سیستم حمل‌ونقل هوشمند، هوشمند‌سازی ساختمان، قفل‌های هوشمند و غیره. تعدادی از بزرگترین شرکت‌ها و ساختمان‌های معروف دنیا مانند هتل LUXUR در ایتالیا و مجتمع لوءلوء عمان، سالن اجلاس APEC در چین یا هواپیمایی LAN در پرو، از محصولات داهوا در ساختمان‌ها و تجهیزات خود استفاده می‌کنند. در ایران هم دوربین‌ها و تجهیزات داهوا جز شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین برند‌های بازار در کنار تولیدات شرکت‌های هایک‌ویژن و یونی‌ویوو بخشمار می‌آیند.

سیاست کلی شرکت داهوا بر اساس این موارد تعریف شده است:

 1. مشتری‌مداری
 2. ارتباط باز با سایر تولید کننده ها؛ داهوا تامین‌کننده قطعات و تکنولوژی بسیاری از شرکت‌های تولید کننده کوچکتر در قالب OEM و ODM است.
 3. رعایت اصول حرفه‌ای
 4. نوآوری
 5. مسئولیت‌پذیری

بخشی از آمارهای مربوط به کمپانی داهوا

در ادامه تعدادی از آمارهای رسمی که در وب سایت شرکت داهوا بیان شده است را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این غول چینی آورده‌ایم:

 • · فروش کلی سال 2108 داهوا بالغ بر 3.45 میلیارد دلار بوده است.
 • · شرکت داهوا در این سال، بیش از330 میلیون دلار صرف R&D و تحقیق کرده است.
 • · تاکنون 2100 ابداع، توسط داهوا به ثبت رسیده است.
 • · در بخش تحقیقات داهوا 5000 مهندس مشغول به کار هستند.
 • · محصولات داهوا در 180 کشور جهان به فروش می‌رسد.
 • · این شرکت 16000 کارمند دارد.
 • · شرکت داهوا دومین کمپانی بزرگ صنعت دوربین مداربسته است.
 • · تنها بخش مدیریت و تحقیق و توسعه داهوا بالغ بر 113000 متر مربع مساحت دارد.

سخن پایانی:

شرکت داهوا یکی از برند‌های محبوب دوربین مداربسته است که دارای محصولات متنوعی در بازار ایران نیز می باشد.

 پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب مناسب و بهتر از بین محصولات شرکت داهوا ، با همکاران بخش فنی ما در گروه ایمن دوربین در ارتباط باشید؛ همکاران ما آمادگی ارائه مشاوره رایگان به شما همکاران و مشتریان محترم را دارد.

امیدواریم این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد. از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید از شما سپاسگذاریم.

در هنگام خرید دوربینAHD بایستی به این نکته توجه داشته باشیم که چیپ تمامی دوربینها از یک مدل NEXTCHIPمیباشد. ولی سنسورها که نقش زیادی در رزولوشن دوربین AHD دارد متغیر میباشند عمدتا در ایران کیفیت تصویر مختلف موجود میباشد و سه برند معروف سنسور

آیا دوربین های آنالوگ و IP را میتوان به DVR های AHD وصل نمود؟

یکی از مزیت های سیستم AHD این میباشد که نیاز به جمع آوری کامل دوربین های مدار بسته قبلی نمیباشدالبته در بعضی از DVR های AHD پشتیبانی از دوربین های آنالوگ محدود میباشد که در هنگام خرید بایدبه این نکته توجه شود ، در مورد دوربین های

بطور کلی در دنیای دوربین‌های مداربسته، سه شاخه و یا سه دسته‌بندی اصلی وجود دارد که هر کدام کاربردها، مزایا و معایب مخصوص به‌خود را دارند که هر کاربر با توجه به نیاز خود یکی از این تکنولوژی‌ها را می‌تواند انتخاب کند. این سه دسته‌بندی عبارتند از سیستم آنالوگ، سیستم تحت شبکه یاIP و نهایتا سیستم یا تکنولوژی HD. ما درگروه ایمن‌ دوربین در مقالات مختلفی، مهمترین ویژگی‌های این سه شاخه‌ی اصلی در دنیای دوربین‌های نظارتی را بطور کامل توضیح داده‌ایم که از شما دعوت می‌کنیم در صورت تمایل این مقالات را در سایت مطالعه کنید. اما در این محتوا قصد داریم اطلاعاتی را درباره دوربین مداربسته AHD  با شما به اشتراک بگذاریم. لطفا در این مقاله همراه ما باشید:

دوربین مداربسته AHD چیست؟

با توجه به بعضی نقاط ضعفی که در دو تکنولوژی قدیمی‌تر صنعت دوربین مداربسته یعنی تکنولوژی آنالوگ و همینطور تکنولوژی تحت شبکه وجود داشت، غول‌های بزرگ این صنعت به سمت ایجاد تکنولوژی سومی که دارای مزایای دو تکنولوژی قبلی باشد حرکت کردند که در نتیجه تکنولوژی HD وارد دنیای دوربین‌های مداربسته شد، کلمه HD مخفف High Definition)) است که به معنای رزولوشن یا کیفیت بالا ست و بیانگر سطح کیفی بالاتر تصاویر، نسبت به تکنولوژی آنالوگ است.

کلمه AHD که مخفف واژه‌یAnalog High Definition  است، اصطلاحا به آنالوگ HD معروف است. مسیر انتقال تصویر در دوربین مداربسته AHD ، کابل‌های کواکسیال است که یک مزیت خوب برای ارتقای سیستم در مکان هایی ‌ست که قبلا از تکنولوژی آنالوگ استفاده می‌کردند و اکنون تمایل به بهبود وضعیت نظارتی خود دارند.

نکته‌ای که بد نیست به آن اشاره کنیم این است که تکنولوژی بکار رفته در دوربین مداربسته AHD ، به صورت Open Source است و هر کمپانی می‌‌تواند چیپ مخصوص خود را در آن نصب و با ایجاد تغییراتی این محصول را اقتصادی‌تر کند. در بازار محصولات مختلفی، با استفاده از انواع چیپ‌ سِت‌ها با سنسورهای مختلف از سونی و آپتینا گرفته تا امنی‌ویژن، تگزاس و HiSilicon در بازار موجود است که کیفیت تصویر و قیمت‌های متفاوتی دارند.

دوربین‌ مداربسته AHD ، خانواده‌ای بزرگ و روبه‌رشد:

 به دلیل اینکه سیستم HD جدیدترین و در حال رشدترین عضو خانواده دوربین‌های مداربسته است، تاکنون شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ هرکدام ورژن خاصی از این تکنولوژی را به بازار معرفی نموده و تلاش کرده‌اند که محصول‌ آن‌ها، دارای ویژگی‌های بهتر و مزیت‌های بیشتری نسبت با تولیدات رقبا باشد. تمام این محصولات گوناگون عموما از واژه‌ی  HD در معرفی خود استفاده می کنند. بعنوان مثال:

 HD-CVIمحصول کمپانی داهوا  است و یا دوربین مداربسته AHD که ابداع شرکت کره‌ای Next chip است.

شرکت Next chip که یکی از غول‌های تولید‌کننده نیمه‌هادی‌ها و پردازنده‌ها است پا به عرصه تکنولوژی دوربین هایHD  گذاشته و دوربین مداربستهAHD  را بر مبنای تکنولوژی بکار رفته در محصول شرکت داهوا یعنی HD-CVI وارد بازار دوربین‌های نظارتی کرد.

در نمونه‌ی دیگر، دوربین بولت AHD پروکسی است که بیشتر به دوربین‌های بدون نام No Name معروف است. این دوربین‌ها ضدآب هستند و علاوه بر اینکه کیفیت بسیار خوبی در حد 2 مگاپیکسل دارند، قادر هستند در تاریکی مطلق هم تصویر واضحی ارائه دهند. از مزیت‌های قابل توجه این دوربین‌ها، وجود خاصیت دید در شب در حدود  40 متر است که توانایی بسیار خوبی برای یک دوربین مداربسته محسوب می‌شود. این ویژگی‌ها، به همراه قیمت مناسب‌تری که نسبت به سایر برند‌های مشابه دارند، باعث شده است که دوربین پروکسی AHD از پرفروش‌ترین‌ دوربین‌های مداربسته باشد.

مهمترین مزیت‌های دوربین مداربسته AHD چیست؟

 • · سادگی استفاده:

طراحی دوربین مداربسته AHD یا همان آنالوگ HD ، به نحوی ست که استفاده از آن برای کاربر بسیار ساده است و هیچگونه پیچیدگی خاصی ندارد.

 • · کیفیت تصویر:

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یکی از مزایای دوربین مداربسته AHD ، کیفیت تصویر بالای آن است. نسل اولیه آنالوگ AHD  امکان ارائه تصاویری با کیفیت ۱ مگاپیکسل 720P  و ۱٫۳ مگاپیکسل 960P  را پشتیبانی می‌کردند، اما امروزه رزولوشن  Full HD و بسیار بالاتر تا حد 4K نیز با چیپ ست‌های جدیدتر شرکت Next chip ، درحد دو مگاپیکسل و بیشتر تا حد 8 مگاپیکسل نیز با این تکنولوژی قابل انتقال است.

 • · فاصله انتقال زیاد:

تکنولوژی AHD امکان انتقال تصاویری با رزولوشن بالا و نرخ 30 فرم در ثانیه را تا فاصله 500 متر فراهم می کند.

 • · نداشتن تاخیر فاز:

تصاویر در این تکنولوژی بدون تاخیر زمانی و بلافاصله منتقل می‌شوند.

 • · بصرفه بودن:

از لحاظ قیمت تمام‌شده، دوبین مداربسته AHD در مقایسه با سایر تکنولوژی‌ها بسیار بصرفه و اقتصادی است.

سخن پایانی:

باید توجه داشته باشید معمولا شرکت‌های رده پایین‌تر، اقدام به تولید دوربین مداربسته AHD می‌کنند که عمدتا این شرکت‌ها، چینی هستند. اما گاهی به عنوان تحت لیسانس انگلیس یا کره به مشتری عرضه می‌شوند که در انتخاب آنها باید دقت بیشتری داشته باشید.

همکاران فنی ما در گروه ایمن دوربین آمادگی دارند تا با ارائه مشاوره رایگان شما را در امر انتخاب سیستم و تجهیزات مناسب و باکیفیت موجود در بازار ایران همراهی کنند. از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید سپاسگزاریم.

دوربین مداربسته کلا به مجموعه ای از دوربین ها گفته میشود که برای نظارت و حفاظت مکانها مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به اینکه در چه محیط و شرایطی مورد استفاده قرار میگیرد از نظر ساختار ظاهری و تکنولوژی انواع مختلفی دارد. در ابتدا میخواهیم دوربین های مداربسته بسته را از لحاظ ساختار فیزیکی تقسیم بندی کنیم که به شرح ذیل میباشد:

هر تصویری که ما از یک دوربین مداربسته روی مانیتور یا صفحه نمایش دیگری می بینیم در واقع ساخته شده از یکسری نقطه های نورانی هست که آن قدر بهم نزدیک هستند که ما آنها را در واقع نمی بینیم

خبرنامه

شبکه های اجتماعی