در دنیای دوربین‌های مداربسته، سه نوع تکنولوژی مختلف شامل آنالوگ، HD و تحت شبکه وجود دارد، که هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. ما در وب‌سایت ایمن دوربین، این سه نوع تکنولوژی را تحت عنوان چند مقاله به طور کامل و مفصل توضیح داده ایم و از شما دعوت می‌نماییم در صورت تمایل این مقالات را مطالعه نمایید. در این مقاله قصد داریم، در مورد دوربین مداربسته و دستگاه دی‌وی‌آر AHD اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهیم. دوربین مداربسته AHD که یکی از زیر مجموعه‌های تکنولوژی HD محسوب می‌شود، توسط شرکت کره‌ای Next Chip ابداع و به دنیای دوربین مداربسته معرفی شده است و همانطور که می‌دانیم شرکت Next Chip در واقع تولید کننده دوربین‌های مداربسته نیست، بلکه یک تولید کننده قطعات الکترونیکی مانند پردازنده‌ها ست و با ابداع تکنولوژی AHD به صورت OPEN SOURE ،این امکان را به کمپانی‌های فعال در عرصه دوربین مداربسته داده تا با استفاده از این تکنولوژی به تولید محصولات AHD بپردازند. در همه دوربین‌‌های مداربسته AHD از چیپ ست های Next Chip  استفاده می‌شود، اما سنسور تصویر Image Sensor  به‌کار رفته در محصولات شرکت‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت هستند و در اصل همین موضوع است که باعث تفاوت کیفیت در مدل‌های مختلف دوربین‌های AHD  می‌شود. لطفا با ما همراه باشید  شما را با  ویژگی‌ها و تفاوت‌های انواع مختلف این سنسور‌های‌ تصویر‌ Image Sensor  که نقش مهمی در انتخاب دوربین مدار بسته AHD دارد آشنا کنیم:

نحوه انتخاب دوربین AHD و DVR AHD

نحوه انتخاب دوربین مدار بسته AHD و DVR AHD

همانطور که اشاره شد برای انتخاب دوربین مداربسته  AHD ،اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که تولید‌کننده‌های مختلفی، این نوع دوربین مداربسته را با سنسور‌های تصویر‌ مختلف تولید می‌کنند که در همه‌ی آنها از چیپ Next Chip استفاده شده است، بنابراین راهکار مناسب در انتخاب دوربین مداربسته AHD این است که در برند‌های گوناگون، سنسور تصویر موجود در این دوربین‌ها را با همدیگر مقایسه کنیم. ب

طور کلی سنسور‌های تصویر Image Sensor  به دو دسته‌ی  CCD  و CMOS  تقسیم می‌شوند که در دوربین‌های AHD از نوع سنسور  CMOSاستفاده می‌شود. در یک مقایسه اجمالی، سنسور CMOS دارای مدارات پیشرفته‌تر، اندازه کوچک‌تر، و اتلاف انرژی کمتری هستند. این نوع سنسور، بیشتر برای تولیدات انبوه و در تجهیزاتی که کیفیت تصویر در آنها آنچنان حساسیت بالایی ندارد، از قبیل دوربین‌های مدار بسته، دوربین‌های ویدئو کنفرانس، اسکنرهای بارکد، ماشین‌های فاکس، دارای کاربرد هستند.

در مقابل  CCDها کیفیت تصویر بالاتری ارائه می‌دهند و برای کاربردهایی که احتیاج به کیفیت بسیار بالا وجود دارد، انتخاب مناسب‌تری هستند. تجهیزاتی از قبیل: دوربین‌های عکاسی دیجیتال، دوربین‌های تلویزیونی، تصاویر صنعتی با دقت بالا و استفاده های علمی و صنعتی دیگ.

تا اینجا در مسیر انتخاب دوربین مداربسته AHD با این نکته آشنا شدیم که در این دوربین‌ها از سنسور  CMOS استفاده می‌شود و تفاوتی که در دوربین‌های AHD وجود دارد، در واقع ناشی از کیفیت متفاوت سنسور‌های مختلفی ست که توسط برند‌های بزرگ بازار تولید می‌شود.

در ایران سه برند معروف سنسور AHD  عبارتند از  SONY , APTINA , OMNIVISION و همانطور که اشاره کردیم این سه برند از سنسور نوع  CMOS در تجهیزات خود استفاده می‌کنند. اما اگر بخواهیم از لحاظ محبوبیت ،کیفیت و قیمت این سه برند را دسته بندی کنیم در اینصورت است که برند سونی نسیت به رقبا پیشی می‌گیرد، چون هم از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار است و هم دارای افت کیفت کمتری هست. دو برند APTINA  و OMNVISION  در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. البته قیمت سنسور‌های سونی از دو شرکت دیگر بالاتر است.

در جدول زیر یک مقایسه کلی در مورد سنسور‌های هر سه شرکت نشان داده شده است.

Image sensor

کیفیت

قیمت

ماندگاری

SONY

خوب

بالا

خوب

APTINA

متوسط

متوسط

متوسط

OMNVISION

پایین

پایین

پایین

یکی از نکات دیگری گه در خرید دوربین مداربسته AHD باید به آن توجه کنید، هماهنگی و یکسان بودن دوربین و DVR است. به طور کلی در بازار، 3 نوع دی‌وی‌آر AHD از لحاظ کیفیت ضبط و نمایش وجود دارد که عبارتند از:  720P , 1080P , 1080N  که البته در سال‌های اخیر، DVR هایی با رزولوشن 4 و 5 مگاپیسکل هم به بازار عرضه شده است.

 نوع رزولوشن DVR انتخابی، باید متناسب با کیفیت تصویر دوربین‌ مورد نظر باشد. بطور مثال در مورد DVR 1080N ، باید به این نکته اشاره کرد که این نوع DVR ،قابلیت نمایش تصاویر گرفته شده توسط دوربین دارای رزولوشن 2 مگاپیکسل را دارد، ولی تصاویر را با رزولوشن 960*1080 ضبط می‌نماید.

مقایسه بعضی از انواع سنسور تصویرها

  • SONY IMAGE SENSOR

سنسور تصویر Image Sensor  تولید شرکت سونی معمولا با انواع پردازند‌ه‌های  IMX238 وIMX255  و  IMX322 و  IMX323در بازار وجود دارد، که کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به APTINA   و  OMNVISION  دارند.
کیفیت تصاویر تولید شده توسط این سنسور‌ها به این ترتیب است :

سنسور SONY IMX225  کیفیت تصویر  P۹۶۰  یا 3/1  مگاپیکسل تولید می‌کند.

 سنسور SONY IMX322   کیفیت تصویرP  ۱۰۸۰  یا 2 مگاپیکسل ایجاد می‌کند.

بطور خلاصه، انتخاب دوربین های مدار بسته AHD با پردازنده سونی، برای افرادی مناسب است که به دنبال دوربینی با کیفیت بالا و همچنین با دوام بالا هستند. کیفیت تصویر این نوع دوربین با گذشت زمان کاهش پیدا نمی کند و امکان رقابت با دوربین های مدار بسته HD-CVI و HD-TVI را دارد.

  • APTINA IMAGE SENSOR

این حسگر Image Sensor  که شامل چیپ‌های تصویر  AR0130 ، AR0141  ،  AR0230 و اخیرا  AR0237 می‌شوند، از نظر هزینه نسبت به چیپ SONY  قیمت پایین‌‌تری دارد، اما از چیپ OV گران‌تر است.

علاوه‌براین، کیفیت تصویر سنسور APTINA ، از چیپ SONY پایین‌تر و در مقایسه با چیپ‌های OV بالاتر است.

این سنسور‌ها می‌توانند تصاویری با کیفیت‌ زیر را تولید کنند :

سنسورR 0141  که کیفیت تصویر P۷۲۰  ایجاد می کند، یعنی در حدود 1 مگاپیکسل.

  سنسور AR0130  که کیفیت تصویرP  ۹۶۰یا 3/ 1مگاپیگسل ایجاد می‌کند.

چیپ AR 0230  کیفیت تصویرP 1080 یا 1/2  مگاپیکسل ایجاد می‌کند.

انتخاب دوربین های مداربسته  AHD با سنسور تصویر Aptina ، برای افرادی مناسب‌تر است که به دنبال یک دوربین متوسط، با قیمت مناسب‌تر و با عمر بالا هستند. البته این دوربین‌ها بعد از مدت زمان طولانی کیفیت تصویرشان کاهش پیدا می‌کند.

  • (OMNVISION )OV IMAGE SENSOR

حالا در ادامه روند انتخاب دوربین مداربسته AHD به سنسور OV می‌رسیم. سنسور او.وی، شامل دو مدل   OVP921  و OVP7200 می‌باشد، که از مایعی کریستالی تشکیل شده‌اند. استفاده از این نوع مایع، باعث ثبات تصویر می‌شود و همانطور که قبلا اشاره شد، کیفیت تصویر و قیمت این نوع سنسور از
SONY  و  APTINA  پایین‌تر است. این نوع سنسور برای کسانی مناسب است که قیمت تمام شده، مهمترین ملاک انتخاب آنها ست.

 

سخن پایانی :

همیشه گفته شده که کالای ارزان، به پای‌تان گران تمام می‌شود! بنابراین پیشنهاد ما این است با راهنمایی یک مشاور امین در انتخاب دوربین مداربسته AHD ، کیفیت را با دوام تصویر به صورت توامان مد نظر بگیرید، تا در بلندمدت از کیفیت و عملکرد دوربین مداربسته خود رضایت بیشتری داشته باشید. همکاران بخش فنی ما در گروه ایمن دوربین آمادگی دارند با ارائه مشاوره رایگان شما همکاران و مشتریان گرامی را در انتخاب دوربین مداربسته AHD و سایر دوربین‌ها یاری برسانند.

 امیدواریم این مقاله برایتان سودمند واقع شده باشد، ازین که ما را در این محتوا  همراهی کردید از شما متشکریم.