همه‌ی انواع دوربین مداربسته، بر اساس سه نوع تکنولوژی تصاویر را تولید و منتقل می‌کنند. این سه تکنولوژی عبارتند از تکنولوژی آنالوگ، تکنولوژی تحت شبکه یا IP و تکنولوژی HD . دوربین‌های مداربسته در آلمان نازی و با فن‌آوری آنالوگ ابداع شدند و اگر چه در ابتدا، برای کاربردهای نظامی به کار گرفته شدند، اما در دهه‌ نود میلادی به سرعت وارد عرصه تجاری شدند و مورد استفاده عموم مردم قرار گرفتند. کیفیت تصویری پایین دوربین‌های آنالوگ در کنار توسعه تکنولوژی‌های دیتا، شبکه، دیجیتال و اینترنت باعث به وجود آمدن تکنولوژی دوم یعنی دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP شدند که از قوانین و چارچوب‌های اینترنت و با کیفیت تصویری دیجیتال تبعیت می‌کردند. علیرغم کیفیت بسیار بالا و قابلیت‌های زیادی که دوربین‌هایIP  در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما هزینه‌ی بالا و پیچیدگی‌های طراحی، نصب و راه‌اندازی این نوع دوربین ی خریدار دشوار می‌نمود و به همین دلیل، تولیدکنندگان دوربین‌های قدیمی آنالوگ را بر آن داشت که اقدام به معرفی و تولید  تکنولوژی سوم یا همان آنالوگ HD کردند.

HDTVI و توربو HD

تکنولوژی HD به بیان ساده، تولید و انتقال تصاویر با کیفیت دیجیتال در بستر سیستم‌های آنالوگ است. با استفاده از تکنولوژیHD ، امکان بهره‌گیری از همان کابل کشی‌ها و بسیاری از تجهیزات قدیمی آنالوگ وجود دارد و این خود مزیتی است که باعث کاهش هزینه‌ی نصب و کاهش هزینه‌ تمام‌شده برای کسانی است که از سیستم‌های پیشین استفاده می‌نمودند و قصد ارتقاء سیستم خود را دارند.

تکنولوژی HD ،در واقع ترکیبی از مزیت‌های IP با محاسن آنالوگ است. کیفیت بالای تصاویر، به همراه صرفه اقتصادی و سادگی نصب، باعث شده بخش اصلی بازار دوربین مدار بسته جهان در اختیار دوربین‌های HD قرار بگیرد. این موضوع اکثر کمپانی‌های صاحب نام و حتی بی نام و نشان و فعال در صنعت مداربسته را به تولید تجهیزات HD ترغیب کرده است.

شرکت‌های بزرگ تکنولوژی HD ، خود را با عنوان‌های متفاوتی وارد بازار می‌کنند. اگر چه در نحوه‌ی کدگذاری یا سخت‌افزاری، بین تولیدات شرکت‌های مختلف تفاوت وجود دارد، اما منطق کلی همه‌ی آن‌ها مشابه هم است.

AHD ، HDTVI ، HDCVI ، TURBO HD ، HD-SDI و غیره، همگی از یک منطق کلی پیروی می‌کنند و همه‌ی آنها، زیرمجموعه‌ای از تکنولوژی HD هستند که  توسط کمپانی‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم مختصری در مورد دوربین‌های  TURBO HD و دوربین HD TVI صحبت کنیم و این دو رو با همدیگر مقایسه کنیم. در ادامه از شما دعوت می‌شود همراه وب‌سایت ایمن دوربین باشید.

 

تاریخچه تکنولوژی دوربین توربو HD و HD-TVI :

همان‌طور که اشاره شد تکنولوژی HD ، توسط شرکت‌های مختلف و با نام‌های متفاوت عرضه می‌شوند. دوربین مداربسته توربو  HD، محصول کمپانی چینی هایک ویژن است که این شرکت، بزرگ‌ترین تولید کننده دوربین مداربسته در جهان محسوب می‌شود. 

تکنولوژی  HD-TVI ، تولید شرکت آمریکایی می‌باشد، اما در واقع این دو تکنولوژی هم‌زاد هم هستند. شرکت TechPoint  تکنولوژی HD-TVI را در سال 2012 ، به صورت Open Source یا متن باز به وجود آورد.

Open Source  بودن یک نرم‌افزار، به معنی این است که این نرم‌افزار، توسط دیگر شرکت‌ها هم قابل استفاده باشد. شرکت هایک ویژن ، با استفاده از تکنولوژی کمپانی آمریکایی، اقدام به معرفی و توسعه دوربین توربو HD کرد.

البته فراموش نکنید بعضی از این نوع تکنولوژی‌ها به صورت Close هستند، یعنی به طور انحصاری، تنها در اختیار شرکت تولید کننده قرار دارند، مانند تکنولوژی HD-CVI که تنها در اختیار شرکت داهوا است.

یک نمونه دیگر از تکنولوژی‌های Open Source ، تولید شرکت کره‌ای Next Chip  است که تکنولوژی AHD را به دنیای دوربین مداربسته معرفی کرد. البته شرکت Next Chip ، تولید کننده دوربین مداربسته محسوب نمی‌شود و تنها سازنده پردازنده یا همان چیپ ست‌ها است.

 اما دور سیستمهای مداربسته که از تکنولوژی AHD استفاده می کنند با پردازنده های Next CHIP  استفاده می شود.

حال که به شباهت و سابقه دوربین توربو  HDو دوربین HD-TVI آشنا شدیم، بد نیست کمی هم به قابلیت‌های این دو دوربین اشاره کنیم.

 

شباهت‌های دوربین TURBO HD و دوربین  HD-TVI:

نحوه‌ی عملکرد همه دوربین‌های HD ، از جمله دوربین HD-TVI ،به این صورت است که ابتدا تصویر در حسگر دوربین به صورت دیجیتال تشکیل و با کمک تکنولوژی HD-TVI ، فشرده‌گذاری می‌شود تا از طریق کابل کواکسیال قابل انتقال باشد.

بعد از انتقال اطلاعات و دیتاهای از دوربین به سرور سیستم یا همان دستگاه DVR ، مجددا یک چیپ Decorder  در سرور، اطلاعات کد شده را به سیگنال دیجیتال تبدیل و آماده نمایش می‌کند. با اینکه تصاویر در کابل کواکسیال که مخصوص سیگنال آنالوگ است، انتقال پیدا می‌کنند اما در نهایت با کیفیت HD به نمایش در می‌آیند.

یکی دیگر از مزیت‌های دوربین HD نسبت به دوربین تحت شبکه یا IP ، فاصله انتقال بیشتر است. فاصله انتقال تصویر در دوربین تحت شبکه، تا 130 متر است، در حالی که در نسل اول دوربین HD-TVI ، فاصله دوربین تا DVR به 300 متر افزایش پیدا کرد.

در مقایسه با دوربین HD-TVI ، دوربین‌های تولید شرکت هایک ویژن به نام توربو  HD، که ورژن دیگری از دوربین HD-TVI هستند، فاصله انتقال به 500 متر رسیده است. هم در دوربین توربو HD و هم در دوربین HD-TVI ، از پردازنده‌های TechPoint استفاده می‌شود.

در حال حاضر، هر دو تکنولوژی توربو HD و HD-TVI ، توانایی تولید و انتقال تصاویر با کیفیت 4K را دارند، که کیفیت بسیار بالایی برای دوربین مداربسته محسوب می‌شود.

 

سخن پایانی:

با توجه به تنوع دوربین‌ها و دستگاه‌های DVR  موجود در بازار و شرکت‌های زیادی که این تولیدات را به بازار عرضه می‌کنند، داشتن دانش و تجربه کافی در انتخاب یک سیستم مداربسته، که دارای کیفیت و قیمت مناسب  باشد و بتواند پاسخگوی نیاز مشتری باشد، ضروری است.

شرکت ایمن دوربین، آمادگی خود را در جهت ارائه مشاوره به شما مشتریان و همکاران گرامی اعلام می‌دارد.

امیدواریم این محتوا برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد. از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید، سپاسگزاریم.

 

مقالات مرتبط :

انواع دوربینهای مداربسته

معرفی تکنولوژی های دوربین مداربسته

معرفی شرکت داهوا DAHUA

هایک ویژن HIKVISION

دوربین های AHD بهتر است یا دوربین های IP